Tallinna Roosikrantsi tänava remont tõi päevavalgele arheoloogilisi leide

Roosikrantsi tänava remont Tallinnas
Roosikrantsi tänava remont Tallinnas Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Tallinna kesklinnas tuli Roosikrantsi tänava taastusremondi käigus välja väärtuslikke arheoloogilisi leide, mistõttu täpsustatakse remonditööde läbiviimise kava, mis arvestab vajadusega osutada suuremat tähelepanu linna ajaloo uurimisele.

Väärtuslikud arheoloogilised leiud tulid ilmsiks Roosikrantsi tänava Vabaduse väljaku poolses otsas vee- ja sadekanalisatsiooni trassi kaevetööde käigus ning suure tõenäosusega võib edaspidiste remonttööde käigus välja tulla veel leide, teatas Tallinna pressiesindaja.

Tallinna Linnaplaneerimise Ameti arheoloog Ragnar Nurk selgitas, et kultuurkihi vanim osa loodusliku liiva peal on keraamikaleidude järgi dateeritav varasesse rauaaega (u 500 eKr – 100 pKr) ning sisaldab ka paiksele asustusele viitavaid ehitusjälgi (lohud, tuleasemed, hoonepõhjad).

Mitte vähem oluline pole ka keskaja alguse (13. sajand) asustuskiht, mida võiks seostada varase (ees)linliku asustusega ajast, mil tänavat sellel kohal veel ei eksisteerinud. Praeguse Roosikrantsi tänava varaseimaks eelkäijaks oli Harju väravasse suundunud maantee, mida esindavad kaks sillutise kihti – esmasel hinnangul 14. ja 16. sajandist, selgitas Nurk.

"Tegemist on linna jaoks ootamatute leidudega, sest keegi ei osanud eelnevalt hinnata säilinud kultuurkihi mahtu, aga seda leidu on raske üle hinnata, sest tegemist on linna asustuse ajaloolist kujunemist silmas pidades väga suurt huvi pakkuvate asustusetappidega. Mõistagi edasiste tööde teostamisel anname endast parima, et kaasata kohalikke elanikke ja arvestada nende poolt tulnud ettepanekutega nii palju, kui võimalik," lisas Kesklinna vanema kohusetäitja Anu Aus.

Roosikrantsi tänava remont Tallinnas Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Abilinnapea Kalle Klandorfi sõnul tähendab leidude ilmsikstulek nii teeremondi ajakava muutumist kui ka arheoloogilisteks uuringuteks kuluva lisarahastuse vajadust. Seejärel on koostamisel uus tööde kava, mis võimaldab viia tänavaremondi lõpuni ning samas koguda väärtuslikku informatsiooni Tallinna ajaloost.

Esimese sammuna on välja kuulutatud riigihange arheoloogiliste tööde teostamiseks ülejäänud tänava ulatuses. Samal ajal jätkuvad remonditööd lõigus, mis on arheoloogide poolt läbi uuritud. Edaspidi tehakse töid algselt kavandatust väiksemate lõikude kaupa (alguses uurivad lõiku arheoloogid, siis tehakse trasside rekonstrueerimise ning teedeehituslikud tööd), et tagada kohalikele elanikele ligipääs kinnistutele ja linlastele juurdepääs äridele.

Selleks, et edasisi töid kiirendada ja ajamahukate uuringute vajadust vähendada, korrigeeritakse uute tehnovõrkude asendit nii, et need paikneksid võimalikult samas koridoris juba olemasolevate torustikega.

Sõltudes arheoloogiliste uuringute läbiviimise mahust järgmistes etappides, on tõenäoline, et tööde valmimise tähtaeg lükkub edasi.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: