Balti riikidel on lootust saada Rail Balticule EL-ist soovitud tasemel toetus

Rail Baltic kunstniku nägemuses.
Rail Baltic kunstniku nägemuses. Autor/allikas: RB Rail

Balti riikidel on lootus saada Rail Balticu ehitamise täiendav toetus, mis olnuks Euroopa Liidu uues eelarves (MFF) esialgse kava kohaselt riikide jaoks suuremat omaosalusmääraga, ikkagi tasemele, kus riikide omaosalus on 15 protsenti.

"Võime öelda, et see pakkumine on muutunud meile paremaks," ütles peaminister Jüri Ratas neljapäeval valitsuse pressikonverentsil, kommenteerides Euroopa Ülemkogu eesisutuja Charles Micheli reedel esitatud uut ettepanekut.

Balti riigid küsisid EL-i uues seitsmeaastases (2021-2027) eelarves täiendavalt 1,5 miljardit eurot projekti kallinemise kompenseerimiseks, mis paigutati aga teisele eelarvereale, kui varasemad toetussummad. See oleks aga eeldanud riikidelt kaks korda suuremat omaosalust, kui senine 15 protsenti.

Kui vahepeal oli lahtine, mis ümbrikus on Rail Balticu ehitamise lisatoetus, siis Micheli uues ettepanekus on see peaministri selgituse kohaselt taas MFF-i Euroopa Ühendamise Rahastu (CEF) alajaotuse ühtekuuluvuspoliitika (ÜKP) ümbrikus.

Ühtekuuluvuspoliitika puhul rakendub sellele 85-protsendine EL-i toetusmäär.

"Hetkel - ma rõhutan, et hetkel, sest me ei ole ju veel milleski kokku leppinud - on see ühtekuuluvuspoliitika all ja seal on EL-i toetusmäär 85 protsenti," rääkis Ratas.

Kui piiriülestele raudteeprojektidele eraldatavat raha jagataks ainult ühtekuuluvuspoliitika riikidele, siis see tähendaks, et mõned rikaste Lääne-Euroopa riikide projektid võiks jääda ilma toetuseta. See võib aga reedel algaval Euoopa Ülemkogul, kus on päevakorras MFF ja majanduse taaskäivitamise kava, teiste riikide vastuväiteid kaasa tuua. ERR-iga vestelnud eksperdi sõnul on see siiski vähetõenäoline, et raha uuesti ÜKP ümbrikust ära liigutatakse.

Rail Balticu rahastamise skeem on oluline, kuna koalitsioonilepingu kohaselt on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) lubanud projektist lahkuda, kui Eesti jaoks läheb selle omaosalus suuremaks kui 20 protsenti.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: