Soome saab EL-ist esmakordselt toetust maapiirkondadele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Soome peaminister Sanna Marin Euroopa Liidu ülemkogul
Soome peaminister Sanna Marin Euroopa Liidu ülemkogul Autor/allikas: Valitsuse kommunikatsioonibüroo

Soome jääb Euroopa Liidu ülemkogul saavutatud kokkuleppe järgi endiselt netomaksjaks, aga esimest korda saadakse toetust maapiirkondade arendamiseks.

Soome asus rahavaidlustes toetama niinimetatud kasinat nelikut ehk Hollandit, Austriat, Rootsit ja Taanit, kes nõudsid 750 miljardi euro suuruse taaskäivitusfondi mahu vähendamist ning seda, et raha jagataks pigem laenude kui toetustena. Üldsumma jäi samaks, aga laenude osakaal tõusis ja toetuse osa vähenes. Selles mõttes saab peaminmister Sanna Marin ette kanda ülesande täitmisest.

Marin peab õnnestumiseks ka seda, et Soome sissemakse taastamispaketti vähenes, aga paketist saadakse peaaegu sama palju raha, kui esialgu sooviti.

Soome saab kokkuleppest 400 miljonit eurot juurde põllumajandustoetutoetusteks ja esimest korda eraldi sada miljonit eurot lisaraha Põhja- ja Ida-Soome hõreda asustusega piirkondade arendamiseks.

Vaatlejad märgivad, et päris võiduks ei saa läbirääkimiste tulemust siiski nimetada: kuigi Soome toetas oma nõudmistega kasinat nelikut, ei saa Soome soodustusi Euroopa Liidu liikmemaksudest, nagu Holland, Austria, Rootsi ja Taani.

Peaministrit on kritiseeritud, et ta jõulisemalt ultimaatumeid ei esitanud. Sanna Marin selgitas, et pidas siiski olulisemaks teha teiste riikidega koostööd ja otsida kompromissi. Tema sõnul on mõistlik silmas pidada tervikut, mis on kõikide arvates võimalikult hea ja ühtlasi jätkusuutlik.

Soomlaste hinnangu kohaselt maksavad nad järgmisel eelarveperioodil Euroopa Liidu eelarvesse igal aastal 100 miljonit eurot rohkem kui seni. Kokkuvõttes peaks Soome saama eelarvest 11 miljardit ja maksma ligi 17 miljardit eurot, nii et jääb endiselt netomaksjaks, aga sissemakstava ja saadava raha vahekord siiski paraneb.

Koroona tõttu koostatud taaskäivituspaketist saab Soome praeguse hinnangu järgi kolm miljardit eurot aastatel 2021-23 ning maksab üle kuue miljardi aastatel 2021-58.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: