Helme taganeb esialgsest välismaalaste seaduse eelnõust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Mart Helme sõnul lähtutakse välismaalaste seaduse eelnõus vaid koalitsioonis kokkulepitust.
Mart Helme sõnul lähtutakse välismaalaste seaduse eelnõus vaid koalitsioonis kokkulepitust. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Siseminister Mart Helme teatas, et viimastel päevadel palju räägitud õpirännet puudutava välismaalaste seaduse eelnõu puhul on tegemist asutusesiseseks kasutamiseks teistele ministeeriumitele saadetud esialgse variandiga ning ta esitab valitsusele sel nädalal eelnõu, mis põhineb koalitsioonis kokkulepitule.

"Ajakirjanduses on levima läinud eelnõu esialgne versioon, mida ka mõned ministrid on juba kommenteerida jõudnud. Lõplikku välismaalaste seaduse eelnõud esitlen valitsuse liikmetele alles sel nädalal kabinetinõupidamisel," teatas siseminister Mart Helme.

Tema sõnul on äärmiselt kahetsusväärne, et ametkondlikuks kasutamiseks mõeldud eelnõu esialgne variant on meediasse lekkinud.

"Selliste poolikute materjalide levik eksitab avalikkust ja takistab partnerite vahelist mõistlikku arutelu. Vahepeal aset leidnud konsultatsioonide tulemusena esitan valitsusele eelnõu versiooni, mis põhineb koalitsioonis kokkulepitule," lisas Helme.

6. juulil leppisid kolm valitsuserakonda kabinetis kokku viies välistudengeid puudutavas punktis. Nendeks olid näiteks piiranguid välistudengite pereliikmetele, õppemaksud ja Eestist lahkumise kohustus, kui tudengi õpingud katkevad. Kuid siseministeeriumis valminud välismaalaste seaduse muutmise eelnõu sisaldas oluliselt rohkem punkte. Näiteks näeb eelnõu ette, et et välistudeng tohib töötada 20 tundi nädalas ja et välismaalastele kehtestataks miinimumpalga nõue, mis on poolteist Eesti keskmist brutokuupalka. 

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps (Keskerakond) ütles esmaspäeval ERR-ile, et see eelnõu on suurel määral sama, mis siseministeeriumist eelmisel aastal kooskõlastusele saadeti, aga mis kooskõlastust ei saanud. Ühtlasi on see eelnõu Repsi sõnul väga kaugel sellest, mis juuli algul valitsuskabinetis kokku lepiti.

Repsi sõnul ei ole Keskerakond nõus tööaja piiramisega. "Meie peame õigeks, et kui noored inimesed ise maksavad oma õpingute eest, siis neil on võimalus tööd teha, nii nagu meil kõigil on olnud võimalus, kui me välismaal õpime," märkis ta. Samuti ei nõustu Keskerakond Repsi sõnul poolteistkordse Eestis keskmise palga nõudega.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: