Keskerakond tõrjub Helme tehtud muudatusi välismaalaste seaduse eelnõus

Foto: Priit Mürk/ERR

Kuigi juuli algul lepiti valitsuskabinetis kokku välismaalaste seaduse muudatustes, sisaldab siseministeeriumi lõplik eelnõu ka palju punkte, milles kokku ei olnud lepitud ja milles ilmselt ka edaspidi kokku ei lepita.

6. juulil leppisid kolm erakonda valitsukabinetis kokku viies välistudengeid puudutavas punktis. Nendeks olid näiteks piiranguid välistudengite pereliikmetele, õppemaksud ja Eestist lahkumise kohustus, kui tudengi õpingud katkevad.

Siseministeeriumis valminud lõplik välismaalaste seaduse muutmise eelnõu aga sisaldab oluliselt rohkem punkte. Näiteks näeb eelnõu ette, et et välistudeng tohib töötada 20 tundi nädalas.

Siseminister Mart Helme (EKRE) sõnul on statistikast selgelt näha skeemi, kuidas teatud riikidest tulevad Eestisse üliõpilased ja ühtlasi hakkavad tööle, mõne aja pärast kukuvad ülikoolist välja. "Aga nad on endale töökohaga seoses tekitanud teistmoodi Eestis viibimise õigusliku aluse ja siis toovad nad järele oma perekonnad," rääkis Helme.

Eelnõuga kehtestataks välismaalastele ka miinimumpalga nõue, mis on poolteist Eesti keskmist brutokuupalka. Politsei- ja piirivalveamet saaks seejuures õiguse kontrollida, kas välismaalastele makstakse palka otse nende pangakontole.

"Seda on vaja selleks, et ei makstaks ümbrikupalka ja musta palka. Meile räägitakse siin muinasjuttu sellest, kuidas maasikapõllul teenitakse eurosaadiku palka, aga arvel inimesi ei ole," märkis Helme.

Välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) ütles, et erakond toetab kokkulepitud õpirände punkte.

"Mis puudutab pooleteise keskmise palga asja, seda selles paketis ei olnud. Kindlasti võime seda arutada, nagu kõiki muid asju," lausus Reinsalu.

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps (Keskerakond) ütles, et siseministeeriumis valminud eelnõu on suurel määral sama, mis sealt eelmisel aastal kooskõlastusele saadeti, aga mis kooskõlastust ei saanud. Ühtlasi on see eelnõu Repsi sõnul väga kaugel sellest, mis juuli algul valitsuskabinetis kokku lepiti.

Repsi sõnul ei olda nõus tööaja piiramisega. "Meie peame õigeks, et kui noored inimesed ise maksavad oma õpingute eest, siis neil on võimalus tööd teha, nii nagu meil kõigil on olnud võimalus, kui me välismaal õpime," märkis ta.

Samuti ei nõustu Keskerakond Repsi sõnul poolteistkordse Eestis keskmise palga nõudega. See kõik tähendab, et eelnõuga edasi ei liiguta. "See jääb tõenäoliselt siseministri unistusteks, jah," ütles Reps "Akutaalsele kaamerale".

Repsi sõnul on siseminister Mart Helmele ka teada antud, et valituskabinetti tuleks ta tutvustama eelnõu, milles koalitsioon on kokku leppinud.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: