X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Koroona pani koerakasvatajaid uusi võimalusi otsima

Kuna Eestis on tõukoerte baas väike, tuleb tõuaretuseks leida koerale sobiv paariline sageli välismaalt. Koroonakriisi ajal ei olnud piiride suletuse tõttu võimalik välisriikidesse minna, kuid leidlikud koerakasvatajad ootavad juba augustiks kutsikaid.

Eestis on registreeritud ligi 270 erinevat tõugu koeri. Neist rohkem kui poolte puhul jääb isendite arv alla 100, mille tõttu on Eestist sageli keeruline leida koerale tõuaretuseks sobiv paariline.

Landseeri kasvataja Ingrid Pakats rääkis, et seda tõugu koeri ei ole Eestis palju. "Isegi kui me leiame selle koera koha pealt, siis me saame temaga võib-olla ühe või kaks paaritust teha erinevate emastega, aga me ei saa teha nii, et kõik paaritused on ühe ja sama isasega tehtud," lausus ta.

Tõukoera aretuseks välismaalt paarilise leidmine puudutab suurt osa tõugudest.

"Mingil hetkel oli tiibeti mastif Eestis väga kõrgel tasemel, siis nad tõid hästi palju materjali mujalt maailmast sisse. Maailma tippeksemplarid olid Eestis. Praegusel hetkel see ei ole enam nii, nad peavad ka väljapoole vaatama," rääkis Eesti kennelliidu juhatuse esimees Alvar Ristikivi.

Koroonakriisi ajal, kui välisriikide piirid olid kinni, jäid mitmel tõuaretajal kutsikapesakonnad loomata. Samas oli kasvatajaid, kes leidsid tõuaretuseks teisi variante.

Iiri setteri kasvataja Kelli Talving kasutas näiteks kunstlikku viljastamist.

"Mina olen tavaliselt ikkagi lennanud kohale või sõitnud kohale paaritama, aga saab väga mugavalt kasutada võimalusi, mida kasutatakse ka ilma koroonakriisita pikkade vahemaade puhul – on võimalik kasutada kunstlikku viljastamist," rääkis ta.

Kui piirid hakkasid avanema, siis tuli võimalusi tõuaretuseks juurde. Näiteks landseeri tõugu koer Lotte leidis endale paarilise Soomest.

"Tal hakkas jooksuaeg just siis, kui juba hakkasid piirid avanema. Siis inimesed said juba Soome tööle minna, aga tavainimesed veel liikuda ei saanud. Ja me saatsime ühe kulleriga Lotte Soome. Ta oli nädal aega meil Soomes. Nüüd just paar päeva tagasi saime hea uudise, et meie jaanipäeva peol oli kah väike tulemus, ootame augustis kutsikaid," rääkis Ingrid Pakats.

Kuigi praegu ei ole nõudlus kutsikate järele enam nii suur kui kevadel, on koerte soovijaid endiselt palju

"Järjest rohkem tuleb ikkagi neid kirju, et ma tahan koera ja et ma tahan kohe. Kui tavapäraselt inimesed ootavad aasta, poolteist aastat, siis praegu on selliseid, et mul on seda koera vaja. Neid kirju on suhteliselt palju," lausus berni alpi karjakoerte kasvataja Raili Suits, kelle sõnul on tal praegu ootamas kolm soovijat.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: