Euroopa Parlament soovib valitsusjuhtide kokkulepitud kärped tagasi pöörata

Euroopa Parlament tahab pikaajalise eelarve ja majanduse taaskäivitamise kava kokkuleppesse tagasi mitmeid kärpesse läinud programme ja kindlamaid lubadusi uuteks omavahenditeks.

Teisipäeval Euroopa Liidu valitsusjuhtide heakskiidu saanud majanduse päästepakett peab saama rohelise tule ka Euroopa Parlamendilt.

Parlament kiitis üldiselt valitsusjuhtide kokkulepet, aga soovib sinna sisse kirjutada rangemaid sätteid õigusriigi küsimuses ning rohkem raha mitmetele kärbitud programmidele, nagu näiteks tervise-, teaduse- ja innovatsiooniprogrammile. Samuti on parlament vastu tagasimakseskeemidele ja tahab selgemaid lubadusi uuteks omavahenditeks ehk üleeuroopalisteks maksudeks.

Euroopa Parlamendi liige Andrus Ansip (Reformierakond) ütles "Aktuaalsele kaamerale", et laias laastus on pakett Eesti jaoks hea. "Omavahenditega on nii, et mina neile küll vastu ei oleks, sest et kuidagi tuleb laen tagasi maksta. Samas on meil ka mitmed probleemid lahendada, mida liikmesriigid üksi lahendada ei saa, näiteks süsiniku piirimaks," lausus Ansip.

Parlamendiliige Jaak Madison (EKRE) oli märksa kriitilisem. "Me justkui läheme juustu järele, mis on hiirelõksus. Väga maitsev juust on küll, aga pärast see hiirelõks lööb meid maha lihtsalt. See on väga halb võrdlus, sest me ei saa sealt midagi niisama, see raha suunatakse projektidele, mis on meile kokkuvõttes kahjulikud. Ehk me oleme õnnelikud selle üle, et meile makstakse kinni iseseisva energiapoliitika kinnipanek," rääkis Madison.

Madison märkis, et kui riigikogu kiidab paketi heaks, siis otsib ta kõiki juriidilisi võimalusi, et see viia kohtusse.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: