Europarlament ja liikmesriigid leppisid kokku pikaajalises eelarves

{{1605024540000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Euroopa Parlament ja liikmesriigid jõudsid teisipäeval kokkuleppele pikaajalises 2021.–2027. aasta triljoni euro eelarves, mis hõlmab ka 750 miljardi euroni küündiva koroonaviiruse taastepaketti, kinnitasid europarlamendi liikmed ja diplomaadid.

See lõpetab juulis heaks kiidetud kokkuleppekavale järgnenud vaidluse eelarve prioriteetide üle.

"Kokkulepe saavutati pärast tihedaid konsultatsioone parlamendi ja komisjoni vahel, mis on toimunud alates augusti lõpust," seisab Euroopa Komisjoni avalduses. 

Liikmesriikide nimel eesistujana kõnelusi pidanud Saksamaa kõneisik kirjutas Twitteris, et see oli "kokkulepe Euroopa nimel", mis hoogustab mõnesid Euroopa Liidu programme, aga peab samal ajal silmas juulikuise tippkohtumise järeldusi.

Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen tervitas kokkulepet ning kutsus majanduse taastepaketi kiirele rakendamisele. 

Tippkohtumisel saavutatud kava takerdus europarlamendis peamiselt kahel põhjusel. Peamine neist oli taastefondi toetuste ja laenude sõltuvusse seadmine demokraatia ja õigusriigi põhimõtete järgimisest liikmesriikides. See hakkas murduma eelmisel nädalal, kui Saksamaa läbirääkijad jõudsid esialgse kokkuleppeni, mida aga Ungari peaminister Viktor Orban siiani vastustab. 

Teine puudutas parlamendiliikmete nõuet naasta juulikuu tippkohtumisel ohverdatud EL-i varasemate lubaduste juurde tervishoiu, hariduse ja teaduse rahastamisel.

Euroopa Komisjoni kinnitusel nõustusid liikmesriigid teisipäeval saavutatud leppes lisama nendele programmidele 15 miljardit eurot.

Diplomaatide sõnul saadakse enamus sellest rahast Euroopa Liidu konkurentsireeglite rikkumise eest trahvitud firmadelt. See kompromiss on lõppkokkuvõttes palju väiksem kui europarlamendi liikmete algselt küsitud 100 miljonit lisaeurot.

"Rohkem raha juhtprogrammide jaoks," säutsus Euroopa Parlamendi suurim, Euroopa Rahvapartei (EPP) fraktsioon. 

Ungari on aga kõigele vaatamata ähvardanud kasutada vetoõigust. 

Eelmisel neljapäeval sarjas Ungari Euroopa Liidu ajutist lepingut siduda bloki pikaajaline eelarve õigusriigi põhimõtete järgimisega ja nimetas seda vastuvõetamatuks.

Orban saatis eelmisel nädalal von der Leyenile ja Euroopa ülemkogu eesistujale Charles Michelile kirja, kus ütles, et tema riik ei taga otsuseks vajalikku üksmeelt.

Teisipäeval süüdistas Orbani valitsus Brüsselit George Sorosi plaanide teostamises, osutades liberaalide vastu kasutatud tõestamata vandenõuteooriate tavapärasele sihtmärgile.

Euroopa Liidu anonüümseks jääda soovinud diplomaat kinnitas teisipäeval, et selline ähvardus on olemas. "Me kõik teame Orbani avaldust ja oleme omavahel ühenduses, et vaadata, mida saab teha," ütles ta. 

 "Läbirääkimised on lõppenud, ma ei arva, et need uuesti avatakse," lisas diplomaatiline allikas. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: