Euroopa Komisjon ostis koroonaviiruse ravimit 30 000 patsiendi ravimiseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Fotomontaaž.
Fotomontaaž. Autor/allikas: SANPIX / ZUMAPRESS.com

Euroopa Komisjon sõlmis USA ravimifirmaga Gilead lepingu koroonaviiruse ravimi remdesiviiri ostmiseks, millest peaks jätkuma 30 000 patsiendi ravimiseks. Eesti on Euroopa Komisjonilt küsinud ravimikoguseid 400 koroonapatsiendi raviks.

Kaubamärgi Veklury nime all müüdav ravim on esimene Euroopa Liidu tasandil COVID-19 raviks müügiloa saanud ravim. Komisjoni koordineerimisel ja toetusel on ravimi Veklury partiid kiireloomuliste vajaduste rahuldamiseks alates augusti algusest liikmesriikidele ja Ühendkuningriigile kättesaadavad, teatas Euroopa Komisjon pressiteate vahendusel.

Euroopa Komisjon rahastab Komisjoni erakorralise toetuse rahastamisvahendist kogusummas 63 miljonit eurot.

Ostuga tagatakse umbes 30 000 patsiendi ravi, kellel on rasked COVID-19 sümptomid. See aitab katta lähikuude vajadused ning tagab samas õiglase jaotuse Euroopa Liidu tasandil, tuginedes jaotamispõhimõtetele kooskõlas Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse nõuannetega, teatas Komisjoni pressiesindaja.

Seega maksaks ühe patsiendi ravi Vekluryga umbes 2000 eurot, millist hinda Gilead on lubanud hakata võtma riikamatelt riikidelt, mis ravimit hakkavad ostma.

Komisjon valmistab praegu ette ka ühishanget ravimi täiendavate tarnete jaoks, mis peaksid alates oktoobrist katma täiendavad vajadused ja varud, teatas pressiteenistus.

Remdesiviir sai 3. juulil esimese koroonaviiruse-vastase ravimina Euroopa Liidus tingimusliku müügiloa. Remdesiviiriga ravitakse koroonaviirushaigust täiskasvanute ja üle 12-aastaste noorukite puhul, kellel on kopsupõletik ja kes vajavad lisahapnikku. Müügiloa taotlus esitati Euroopa Ravimiametile 8. juunil. Liikmesriigid kiitsid inimtervishoius kasutatavate ravimite alalise komitee vahendusel Euroopa Ravimiameti soovituse heaks.

EL-is müügiloa saanud ravimit jälgitakse jätkuvalt, et tagada selle ohutus. Ravimifirmal Gilead on vastavalt tingimustele palutud esitada remdesiviiri uuringute lõpparuanded Euroopa Ravimiametile 2020. aasta detsembriks, et asendada tingimuslik müügiluba tavalise müügiloaga. Täiendavad andmed ravimi tõhususe ja ohutuse kohta esitatakse selle protsessi lõpuleviimiseks eeldatavasti 2020. aasta augustiks.

Eesti on taotlenud remdesiviiri 400 patsiendi ravimiseks

Sotsiaalministeeriumi teatel on Eesti saatnud Euroopa Komisjonile taotluse remdesiviiti koguseks, millest piisaks 400 haigestunu ravimiseks.

"Eesti on andnud Euroopa Komisjonile teada hinnangulise remdesiviiri vajaduse – 3600 viaali 400 patsiendi raviks. Soovitud koguse arvestamisel tugines terviseamet meditsiinistaapide hinnangule, võttes aluseks kevadise puhangu ajal hospitaliseeritud patsientide arvu," ütles sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõunik Kärt Sõber ERR-ile.

Hetkeseisuga ei ole sotsiaalministeeriumil andmeid selle kohta, kui suur kogus Komisjonile esitatud hinnangulisest remdesiviiri vajadusest tegelikult Eestisse jõuab, lisas Sõber.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: