Aab teeb ettepaneku jätta Helsingi tunneli eriplaneering algatamata

{{1596099720000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Riigihalduse minister Jaak Aab kavatseb teha valitsusele ettepaneku jätta algatamata Tallinna-Helsingi tunneli ja tehissaare riigieriplaneering.

Minister tugineb oma ettepanekus arendaja FinEst Bay Area Development OÜ taotlusele, riigi täiendavalt kogutud infole ning koostööle Soome riigiga, teatas valitsus.

"Tunnustan arendajat FinEst Bay Area Development OÜ-d nende ambitsioonika ja innovaatilise plaani eest kahe riigi jaoks olulise ühenduse rajamiseks," ütles Aab. "Ent riigile täna teadaoleva info valguses on meil põhjust kahelda selle projekti elluviidavuses nii keskkondlikel, majanduslikel kui ka julgeoleku kaalutlustel. Lisaks on riikidevahelise ühenduse loomine võimalik ainult kahe riigi tahte ja igakülgse koostöö korral. Selleks tuleb enne tunneli kavandamist leppida kokku riikide ühistes huvides." 

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on töötanud Soome riigiga ühiste kavatsuste kokkuleppe saavutamise nimel, läbirääkimised endiselt käivad.

Soome soovib tunnelit kavandada riikide juhtimisel, kuid näeb seda enda planeeringutes ja arengukavades kaugema tuleviku, mitte lähiaja projektina.

Olles konsulteerinud Soome riigi, teiste ministeeriumite ning valdkondlike ametiasutuste, sealhulgas julgeoleku asjatundjatega, ei ole riigihalduse ministri kaalutlusel antud arendaja projekt mitmel põhjusel elluviidav ja avalikes huvides.

"Nimelt puudub rahaline kate planeeringu koostamiseks, mõjude hindamiseks ning uuringute tegemiseks. Ebaselged on tunneli ja tehissaare rajamise rahastamisallikad. Küsitav on projekti tasuvus ning taotluses esitatud ülioptimistlikud reisijate- ja kaubamahud," seisab ministri arvamuses.

Projektiga kaasneksid tõenäoliselt riigile planeerimata kulud avaliku raudteega, ebarealistlikust ajakavast tingitud projekti kallinemisega, tunneli tarbeks loodava korrakaitse- ja päästeüksustega. Taotluse põhjal kaasnevad riigile veel kulud riigikaitse võimekuse arendamise ja ülalpidamisega, võimalike uute transpordisõlmede ehitamisega ning uute haridus- ja kultuurivõimaluste arendamise ja ülalpidamisega.

Üleval on Aabi sõnul ka julgeolekuga seotud küsimused, millele on tähelepanu osutanud Eesti julgeolekuasutused.

"Arendaja esitatud taotlusest jäi meile palju küsimusi ja kahtlusi õhku," nentis minister. "Kuigi palusime arendajal korduvalt taotlust täiendada ja parandada, siis ei ole paraku ka kolmandat korda esitatud taotlus riigi kahtlusi hajutanud ega ole kõikides punktides riigi huvidega kooskõlas. Seda hoolimata arvukatest kohtumisest ja aastatepikkusest kirjavahetusest."

Paralleelselt on riik ise kogunud infot ja selgitanud välja otsustamiseks olulised asjaolud.

Olemasolevale teabele tuginedes esitab minister Aab riigi eriplaneeringu algatamata jätmise korralduse eelnõu koos põhjendustega lähipäevil ministeeriumitele kooskõlastamiseks ja arendajale arvamuse avaldamiseks.

"Arutasin seda ka tänasel valitsuse kabinetiarutelul, kust jäid kõlama sarnased seisukohad," lisas Aab.

Pärast ärakuulamist esitab minister Aab tõenäoliselt sügisel riigi eriplaneeringu algatamata jätmise korralduse eelnõu juba valitsusele otsustamiseks.

Ratas: valitsus toetab tunneli planeerimise jätkumist

Peaminister Jüri Ratas ütles valitsuse pressikonverentsil samas, et üldiselt peaks tunneli planeerimisprojektiga edasi minema. "Tänase valitsuse positsioon on igal juhul selle tunneli ettevalmistamisprotsessiga ja planeerimisprotsessiga tuleb edasi minna," lausus Ratas.

See, mida me oleme rääkinud ka kogu aeg Soome ametikaaslastega, on see, et see projekt peab olema mõlema riigi ministeeriumite vedada. Nii, et selle projekti edasi minekut me toetame. Küll aga konkreetselt selle erafirma ettepanekut, algatada riigi eriplaneering , me erinevatel põhjustel täna ei toetanud," lisas Ratas.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: