ERR USA-s: Trumpi ja Bideni toetus muutub valimispäeva lähenedes tasavägisemaks

Foto: SCANPIX/AP PHOTO/Patrick Semansky

USA presidendivalimisteni on jäänud vähem kui 100 päeva ja üleriigilistes küsitlustes juhib demokraatide kandidaat Joe Biden president Donald Trumpi ees keskmiselt kaheksa protsendiga, kuid võitlus muutub valimispäeva lähenedes tõenäoliselt aina tasavägisemaks.

Tavaolukorras oleks presidendikampaania praegu täies hoos, kuid koroonaviiruse leviku tõttu peavad mõlemad kandidaadid leidma teistsuguseid viise, kuidas valijatega suhelda - alates virtuaalüritustest kuni juhuslike kohtumisteni tänaval, vahendas "Aktuaalne kaamera".

CBS-i uudiste hiljutise küsitluse järgi on valijad peamiselt mures majanduse, tervishoiu ja pandeemia pärast.

Koroonaviirus ei ole president Donald Trumpile poliitiliselt hästi mõjunud - 43 protsenti ameeriklastest leiab, et administratsiooni tegevus on olnud väga halb, mis võib olla üks põhjus, miks president on viimastel nädalatel muutnud kurssi, tühistades isegi parteikongressi üritused Florida osariigis.

"See Hiina viirus on karm ja ohtlik haigus, aga oleme selle kohta palju õppinud ja teame, keda see sihib. Me arendame välja strateegiat, mis saab olema väga võimas," kõneles Trump.

Valimisi mõjutavad ka politseivägivalla vastased meeleavaldused, mis on mitmel pool muutunud vägivaldseks. Trump on muutnud õiguse ja korra taastamise üheks keskseks kampaaniateemaks ja administratsiooni liikmed on kaitsnud Valge Maja otsust saata Portlandi linna föderaalsed julgeolekujõud.

"Mis ajast on normaanle föderaalkohtuhoone mahapõletamine? Kas see on nüüd normaalne? Ei ole. Föderaaljõududel on kohustus see tegevus peatada ja kaitsta
föderaalkohtu hoonet. See on, mida Portlandis teeme," ütles USA justiitsminister William Barr.

"President tahab oma kampaaniareklaamide jaoks kaadreid ja mulle tundub, et te täidate seda käsku. Enamikus nendes linnades hakkasid meeleavaldused maha rahunema, enne kui te marssisite sisse ja nendega vastandusite," kommenteeris aga esindajatekoja õiguskomitee demokraadist juht Jerry Nadler.

Bideni valimisedu võib aga paljuski sõltuda sellest, kellest saab tema asepresident. USA meedias on aina rohkem pakutud, et valituks osutub mõni mustanahaline naispoliitik, kes kasvataks mitmekesisemate valijate toetust.

"Ma teen valiku augusti esimesel nädalal ja luban, et annan teile siis teada," ütles Biden.

Üleriigilistes küsitlustes juhib Biden Trumpi ees keskmiselt kaheksa protsendiga. Bideni edu on peamiselt tingitud Trumpi toetuse langusest, mitte tema enda suurest tõusust.

Analüütikute arvates on väga tõenäoline, et võitlus muutub valimispäeva lähenedes aina tasavägisemaks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: