Biden esitles ideid mustanahaliste elu parandamiseks

Joe Biden.
Joe Biden. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

USA Demokraatliku partei eeldatav presidendikandidaat Joe Biden tutvustas teisipäeval oma ideid, kuidas ta hakkaks presidendiks saades ettevõtluspoliitika, hariduse ja elamumajanduse ümberkorralduste abil mustanahaliste ameeriklaste elu edendama.

Biden ütles oma neljandas suures poliitikakõnes, mille ta pidas oma koduosariigis Delaware'is, et sooviks pakkuda etnilistesse vähemustesse kuuluvatele ettevõtjatele 150 miljardi dollari väärtuses laene ja toetusi ning panustada lisaks veel miljardeid dollareid nende haridusse ja koolitusse.

Koos nende ideedega kasvas Bideni lisarahastust nõudvate algatuste kogukulu nelja triljoni dollarini, mis ilmselgelt nõuaks ka maksutõususid. Kui tavaliselt tooks sellised kulutamis- ja maksutõusuplaanid ilmselgelt kaasa kaotuse presidendivalimistel, siis praeguses olukorras, kus riiki on haaranud rassiküsimustest ajendatud rahutused ning koroonaviiruse epideemia on rängalt kahjustanud majandust, on sellistel algatustel ka poliitiline tugi olemas, kirjutas ajaleht The Times. Kongress kiitis mais heaks kolme triljoni dollari suuruse koroonakriisi leevendusmeetmete paketi ning uus abipakett peaks tulema ühe triljoni suurune.

Biden tunnistas oma kõnes, et nende ettepanekutega, kui kongress need heaks kiidab, jääks ta Ameerika ajalukku "ühe kõige progressiivsema presidendina". Mõiste progressiivne tähendab USA poliitilises mõtlemises peamiselt vasakpoolset poliitikat.

"Ma kandideerin, kuna (Donald) Trump on president ja ma leian, et kaalul on meie demokraatia, tõeliselt," ütles Biden vastuseks küsimusele, miks ta soovib presidendiks saada. "Mulle tundub, et paljude ameeriklased - nii need, kellele ma ei meeldi kui ka need, kellele meeldin - näevad mind Trumpi vastandina. Ja ma usun, et seda ma ka olen," lisas Biden.

Biden rääkis, et tema hinnangul on keskklassi palgatöötajate sissetulekud madalad ning nad ei olnud ka enne koroonakriisi rahul Trumpi majanduspoliitikaga.

Ta lisas, et teab USA välispoliitikast mõndagi, kuid Trumpil polnud sellest aimugi.

Viidates oma poliitilise programmile, rääkis Biden: "Kui mind presidendiks valitakse, lähen ma ajalukku kui üks kõige progressiivsemaid Ameerika presidente, aga ükski asi, millest ma räägin, ei lähe vastuollu vabaturumajanduse ega kapitalismiga."

Biden ettepanekud rassiliste majanduslõhede vähendamiseks järgnevad tema varasematele ettepanekutele töökohtade loomise toetuseks, kliimamuutustega võitlemiseks ja hooldustöötajate toetamiseks.

Siiski ei lähe Bideni ettepanekud ebavõrdsuse kaotamiseks eri rassist inimeste äri- ja haridusvõimalustes nii kaugele nagu kõige vasakpoolsemad demokraadid seda on soovinud.

Biden lubas ka teatada oma aspresidendikandidaadi nime augusti esimesel nädalal.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: