Trump tõstatas presidendivalimiste edasilükkamise idee

{{1596114660000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX

USA president Donald Trump viskas õhku idee presidendivalimiste edasilükkamisest.

Trump kutsus oma Twitteri postituses üles kaaluma presidendivalimiste edasilükkamist, viidates võimalikele pettustele, mis võiksid toimuda kirja teel hääletades.

Trump kordas oma postituses juba varasemalt esitatud, kuid tõendamata väidet, et posti teel hääletamine 2020. aasta presidendivalimistel võib muuta need ajaloo kõige ebatäpsemateks ja pettusterohkemateks valimisteks. "See oleks USA-le suureks häbiks. Lükkame valimised edasi, kuni inimesed saavad hääletada korralikult ja turvaliselt???" kirjutas Trump.

Posti teel valimisi kasutati USA-s tavalisest märksa laiemalt seekordsetel eelvalimistel, kui inimesed ei saanud koroonaviiruse piirangute tõttu jaoskondadesse minna.

Trump ei ole seni kinnitanud, et aktsepteerib presidendivalimiste tulemusi, kui ta need seekord kaotab, märkis uudisteagentuur Reuters. USA Demokraatlik partei ja nende presidendikandidaat Joe Biden on jub alustanud tegevust, et kaitsta valijaid ja valimisi võimaluse eest, et Trump võib nende korraldusse sekkuda, lisas Reuters.

Mitmed osariigid plaanivad seekordsetel valimistel koroonahirmu tõttu laiendada posti teel hääletamist, kirjutas Briti ringhääling BBC.com. Juulis teatasid California, Utah', Hawaii, Colorado, Oregoni ja Washingtoni osariik, et plaanivad üleüldist kirja teel hääletamist. Osariigid saadaks kõigile registreeritud valijatele hääletussedeli kirja teel koju, mille valijad saaksid valimispäeval täidetuna tagasi saata. Samas oleks mõnes paigas piiratud ulatuses valimised hääletuskastiga samuti võimalikud.

BBC andmeil lubavad umbes pooled USA osariigid kõigil valijatel sellekohase taotluse esitamisel kirja teel hääletada.

Posti teel hääletamise kriitikud väidavad, et seda kasutades saab üks kodanik anda rohkem kui ühe hääle, kui hääletab kirja teel ning läheb ka isiklikult valimisjaoskonda kohale.

Trump on varasemalt väitnud, et olevat risk, et "tuhanded ja tuhanded inimesed istuvad kellegi elutoas ja täidavad valimissedeleid".

Seni ei ole USA-s aastate jooksul mitmetes üleriigilistes ja osariikides läbi viidud uuringutes massipettusi kirja teel hääletamisel avastatud, märkis BBC.

USA presidendvalimised peaksid põhiseaduse kohaselt toimuma tänavu 3. novembril.

Valimispäeva saab muuta ainult kongress. Et esindajatekoda kontrollivad demokraadid, on selle muutmine ebatõenäoline.

Varem on Trump öelnud, et ei näe põhjust, miks valimisi korraldada ei saaks.

Demokraatliku partei liikmetest esindajatekoja liige Dan Kildee ja senaator Tom Udall on jõudnud juba Trumpi idee tagasi lükata ja kinnitada, et valimised peavad toimuma ettenähtud ajal.

Erapooletuks peetav valimisanalüütik Kyle Kondik Virginia ülikoolist ütles Reutersile, et Trumpi postitus Twitteris võib olla tema tavapärane käitumine valijate tähelepanu eemalejuhtimiseks halbadelt uudistelt.

"Trumpi soovitus valimised edai lükata (ta ei saa seda teha ilma kongressi nõusolekute) näib tema ilmse katsena muuta teemat, arvestades tänahommikusi SKP numbreid," kirjutas Kondik Twitteris.

USA kaubandusministeerium teatas neljapäeval, et riigi majandus kukkus teises kvartalis koroonaviiruse pandeemia tõttu 32,9 protsenti.

Trump läheb valimistel vastamisi demokraadist Joe Bideniga, kellele ta viimasel ajal arvamusküsitlusest alla on jäänud.

Suures osas Ameerika Ühendriikidest on koroonaviiruse pandeemia endiselt kontrolli alt väljas, sealhulgas ka vabariiklaste juhitud osariikides nagu Texas ja Florida.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, BBC, AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: