USA presidendivalimisi võib ohustada massiline posti teel hääletamine

Valimisjaoskond Atlantas sealse profikorvpalli võistkonna koduareeni ruumides.
Valimisjaoskond Atlantas sealse profikorvpalli võistkonna koduareeni ruumides. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Ameerika Ühendriikides novembri algul toimuvaid presidendivalimisi võib hakata ohustama see, et tavapärasest suurem hulk valijaid annab koroonaviiruse nakkusehirmus oma hääle posti teel.

Kombinatsioon valijatest, kes ei ole harjunud posti teel hääletama, valimisametnikest, kellel on vähe kogemusi nende häälte töötlemisel ja taustaks kampaania, mis seab kahtluse alla selliselt antud häälte autentsuse, võib viia selleni, et tuhanded kirja teel antud hääled jäävad lugemata, kirjutas ajaleht The Times.

Florida osariigis jäi näiteks 19 000 häält märtsis peetud eelvalimistel arvestamata, kuna need jõudsid kohale pärast tähtaega, kirjutas ajaleht The Washington Post. Juunis pidi Pennsylvanias sekkuma kohus, et loetaks kümned tuhanded hääled, mis saabusid pärast tähtaega.

Suurimad häired olid aga hiljuti New Yorgis, kus juunis peetud eelvalimistel anti posti teel 1,7 miljonit häält, samas kui 2016. aastal tuli kirja teel ainult 115 000 häält. Brooklynis olevat jäänud arvestamata 28 protsenti posti teel tulnud häältest ning pea kuu pärast valimisi on mõned tulemused endiselt selgumata.

Kuid kui New Yorgis on 3. novembri presidendivalimiste tulemus juba ilmselt ette teada ning tulemuste viibimine tähendab üksnes seda, et ei ole teada, kui suurelt demokraatide kandidaat Joe Biden president Donald Trumpi võidab, siis märksa olulisem on see, kuidas selgub tulemus neis osariikides, kus Trumpi ja Bideni seis on tasavägine.

Niinimetatud kõikuvad osariigid Michigan, Pennsylvania ja Wisconsin on ilmselt ühed kõige aeglasemad tulemuste selgitajad, kuna neis tohib posti teel saabunud hääli lugema hakata alles valimispäeval.

"Ma ei usu, et me saame presidendivalimiste võitja teada 3. novembril," ütles Washingtonis tegutseva mõttekoja Bipartisan Policy Centre valimiste valdkonna projektijuht Matthew Weil ajalehele The Times.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: