Terviseamet: kui koroonapiirangud uuesti kehtestada, siis kogu riigis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR/Kadri Põlendik

Terviseameti epidemioloogilise valmisoleku nõuniku Irina Dontšenko sõnul tuleks koroonapiirangute taastamisel kehtestada need üleriigiliselt, sest piirkondlike piirangute kehtestamine ei toimiks, sest kui mingid asutused ühes linnas kinni panna, liiguvad inimesed teise linna, kus need on lahti.

Irina Dontšenko rääkis Vikerraadio hommikuprogrammis, et Eesti inimesed on jagunenud kahte rühma – ühed, kes on koroonast rääkimisest lõplikult tüdinenud ja teised, kes muretsevad, et juttu on jäänud vähemaks ja inimesed hakkavad unustama. Ta rõhutas veelkord, et COVID-19 on piisknakkushaigus ja levib inimeselt inimesele kergelt.

"Teatavasti märtsikuus Lõuna-Koreas üks vastutustundetu inimene nakatas üle 200 inimese surfates mitmes ööklubis," ütles Dontšenko Vikerraadio saates "Vikerhommik". Dontšenko tuletas meelde, et muster on erinev ja haigusnähud ei pruugi alati olla nii tugevad, kuid ka nõrgad haigusnähud võivad viidata nakkusele.

Testimine käib Dontšenko sõnul endiselt läbi perearsti ning perearst otsustab, kas suunata inimene testile või mitte, seega testimisele on suhteliselt lihtne pääseda.

"Tegelikult, nagu meie teame, ikka perearstid suunavad siis, kui on ka väikesed, sellised mittetõsised, respiratoorsed haigusnähud," sõnas Dontšenko.

Välismaalt tulnutest peavad kohustusliku testi tegema üliõpilased ja võõrtööjõud. Muudele kategooriatele testimise kohustus ei laiene, kui teatud riikidest tulijatele kehtib eneseisolatsioon.

Piirangute taastamise kohta ütles Irina Dontšenko, et tuleb vaadata, milliseks olukord areneb ning terviseamet pooldab üleriigilisi meetmeid.

"Kui võtta tarvitusele mingi meede, siis üle Eesti," ütles Dontšenko. Dontšenko lisas, et mingile piirkonnale piirangute kehtestamine ei toimiks, sest kui mingid asutused ühes linnas kinni panna, siis inimesed liiguvad teise linna, kus need asutused on lahti.

Dontšenko sõnul ei ole viiruse oht ööklubides kõrge, kui me jälgime piiranguid, hoiame distantsi ja ei lähe haigena peole. Maski kandmist pole terviseamet Dontšenko sõnul kunagi keelanud, kuid kuldreegliks peetakse seda, et mask pannakse ette haigele inimesele, et haige ei levitaks viirust edasi. Dontšenko sõnas, et kui on vaja, siis kaalutakse ka maskide kohustuslikuks muutmist, kuid maske peab õigesti kandma ja populaarsed mustrilised maskid nii tõhusad ei ole. "Maskid on tõhusad ainult kirurgiliste maskide suhtes," ütles Dontšenko.

Ööklubides kohustusliku maski kandmise muudab Dontšenko sõnul keeruliseks ka asjaolu, et vedelike tarbimiseks tuleb mask eemaldada, inimeste käed ei pruugi olla puhtad ja inimesed peaksid olema kained.

"Abinõudena maski kandmine on alati igati teretulnud, aga ikka mäletame seda, et maski ees olemine võiks olla kuni kolm tundi ja kasutame õigesti, ärme nihuta teda üles-alla, nina pealt suu peale ja siis vastupidi," sõnas Dontšenko.

Toimetaja: Liisbeth Rats

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: