Kalamaja legendaarne hulkurkoer võib saada mälestusmärgi

Tallinna Kalamaja kandi rahva hulgas on omamaoodi legendiks saanud koer nimega Žorik, kes on vaba hingena elanud tänavaelu. Juba eakas krants elab nüüd hoiukodus, kuid kodanikualgatuse korras on plaanis talle rajada mälestusmärk.

Žorikuga käivad kaasas mitmed legendid. Keegi ei tea midagi tema minevikust ja ka vanust arvatakse tal olevat 10 kuni 20 aastat. Igal juhul elas ta vaba hingena Kalamaja tänavatel ning teda peeti kummituskoeraks, kes liikus vaikselt - tuli ja lahkus märkamatult, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Üks koht, kus teda sageli näha oli, oli Arsenali keskuse ümbrus.

"Tema põhiliseks tegevuseks oli liikluse ümberkorraldused. Talle meeldis teede peal lamada. Meil meeldis talle lillepeenardes käia, aga muidu oli ta üsna viisakas selles suhtes, et meil on küll keskuses hästi käituvad koerad lubatud, kuid Žorik jäi alati ukse taha," rääkis Arsenali keskuse turundusjuht Kai Reinfeldt.

See, et koer niimoodi üksi tänaval elab, on üks kurb lugu. Kuid sellel on ka teine pool.

"See on lugu tohutust hoolivusest ja headusest, sest ta suutis niimoodi elada vaid tänu kohalikele inimestele, kes tegelikult tema eest hoolitsesid kõik need pikad aastad. Ja ma julgen teile öelda, et see koer sõi paremini kui enamus meist. Ega talle ei antud mingeid jääke, vaid võeti ikka kõige puhtamad fileed turult," rääkis hulkurkoera mälestussamba idee autor Heiki Valner.

Eakas Žorik on praegu hoiukodus. Perega on ta harjumas, kuid pai ta teha ei lase ja sülekoera vabast hingest ei kasvata.

Kalamaja rahvale võiks aga Zorikust jääda mälestusmärk, ütles Valner.

"Praegu on kaks eskiisi, kaks asukohta - üks Arsenali keskuse juures ja Kalamaja pargi esine ja siis me otsustame. Loomulikult, lõplik otsus sõltub sellest, kuidas inimesed kaasa tulevad, kuidas meil raha on. Üks projekt on tuntavalt kallim, teine odavam," rääkis Valner.

Hinnangu projektidele saavad anda loomasõbrad ja annetuste kogumine on samuti alanud.

Valner ütles, et kui kõik hästi läheb, saab koera kuju avada enne aastavahetust.

Žorik ise avamisele tulla ei saa, sest peale inimeste kardab ta ka autosõitu.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: