Sillamäe taotleb riigilt 92 000 eurot inimluustike väljakaevamise kulude katteks

Sillamäe külakalmistu arheoloogilised väljakaevamised.
Sillamäe külakalmistu arheoloogilised väljakaevamised. Autor/allikas: Linda Vilumets

Sillamäe linnapea Tõnis Kalberg taotleb valitsuse reservist 92 040 eurot, millega hüvitataks kulu, mis tekkis Kesk tänava rekonstrueerimisel 118 skeleti väljakaevamisega.

Linnapea kirjutas peaministrile ja kultuuriministerile saadetud pöördumises, et linn teostas arheoloogilised uuringud, kuna selleks oli riigi poolt pandud kohustus ja linna peamagistraali ei olnud võimalik jätta teadmata ajaks liiklusele suletuks.

Kokku kaevati välja 118 luustikku ja iga skeleti väljakaevamiseks kulus 780 eurot ehk kokku 92 040 eurot. Kuna linnal endal puudub selline summa ja linn ei pea mõistlikuks muuta linnaeelarvet, siis loodetakse raha arheoloogiliste uuringute kulude hüvitamiseks saada riigilt.

"Täna puudub Sillamäe linnal rahaline kate arheoloogiliste uuringute kulude katmiseks ja on ebamõistlik, et linn peaks nende kulude katteks tegema muudatusi linnaeelarves ja leidma vahendeid teiste kulude arvelt," märkis Kalberg.

Seda, kui suur on tõenäosus, et linn selle raha riigilt ka saab, ei oska kultuuriministeeriumi kommunikatsiooniosakonna juhataja Meelis Kompuse sõnul praegu veel keegi öelda.

Sillamäe linnavalitsus pöördus ka muinsuskaitseameti poole, kuid ametil puudub õiguslik alus ja allikas sellise hüvitise määramiseks.

Juuni alguses leiti Sillamäel Kesktänava rekonstrueerimise käigus inimsäilmed. Leitud matuste suure arvu põhjal võib luuarheoloog Martin Malve sõnul öelda, et piirkonnas oli tõenäoliselt külakalmistu. Malve sõnul pärinevad kõige vanemad leiud 16. sajandi lõpust pärast Liivimaa sõda ning kõige uuemad on Põhjasõja-aegsed.

Toimetaja: Liisbeth Rats

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: