Riigikogu komisjonid jätkavad arutelu advokaadibüroo palkamise teemal

Jürgen Ligi riigikogus.
Jürgen Ligi riigikogus. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon ja korruptsioonivastane erikomisjon kogunevad esmaspäeval taas erakorralisele ühisistungile, et käsitleda rahandusminister Martin Helme (EKRE) poolt USA advokaadibürooga Freeh Sporkin & Sullivan sõlmitud lepingut.

Istungile on kutsutud peaminister Jüri Ratas, riigiprokuratuuri süüdistusosakonna juhtiv riigiprokurör Taavi Pern ning finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler.

"Loodame sel korral teada saada, millised takistused Eesti ning Ameerika Ühendriikide õiguskoostöös ja valitsuse sees on tinginud, et rahandusminister on võtnud oma ametile mitteomase rolli ning toimetab üksi, Eesti riigiametitest lahus ning USA vahendaja toel," rääkis riigieelarve kontrolli erikomisjoni esimees Jürgen Ligi (Reformierakond). Opositsiooni esindaja sõnul loodetakse samuti rohkem kuulda vahendaja isikust ning tema palkamisest.

"Praeguse seisuga on silmatorkav, et rahandusminister varjab informatsiooni ja väldib aru andmist, peaminister aga viitab valitsuse vastutuse asemel rahandusministri omale," lisas Ligi.

"Eesti riigi ja Ameerika Ühendriikide advokaadibüroo vahelise lepingu asjus tuleb jõuda selge pildini, seda nii võimaliku mõjuvõimu kasutamise, rahapesu tõkestamise, julgeoleku kui ka riigi raha kasutamise võtmes," ütles korruptsioonivastase erikomisjoni esimees Katri Raik (SDE). "Riigikogu ülesandeks on tegeleda parlamentaarse kontrolliga. Loodetavasti näitab käesolev protsess, kuidas valitsuse ja parlamendi komisjonide, sealhulgas opositsiooni juhitud komisjonide vaheline suhtlus tulevikus toimuma hakkab."

Erikomisjonide erakorraline ühisistung algab kell 13.30.

Valitsust rahapesu juhtumites nõustava advokaadibüroo Freeh Sporkin & Sullivan töö jaguneb rahandusministeeriumi teatel kolme etappi. Esimeseks etapiks on ministeeriumi sõnul uurimismenetluse lähtekohtade hinnang ning tegevuskava ja koostöösuhete loomine Eesti ametiasutustega.

Advokaadibüroo tegevuse teine etapp on rahandusministeeriumi teatel Eesti ametiasutuste abistamine ja nõustamine uurimismenetluses. Kolmas etapp on aga tugi USA ametiasutustega läbirääkimistel ja sissenõutavate trahvisummade Eestile osalise ülekandmise kokkuleppe sõlmimisel.

USA-st suheldakse näiteks justiits- ja rahandusministeeriumi, pangandusjärelevalve asutuste, väärtpaberi- ja börsikomisjoni (SEC) ja New Yorgi osariigi finantsteenuste osakonnaga. Lisaks toimub infovahetus ka Rootsi, Taani, Saksamaa ja teiste riikide ametiasutustega.

Ministeeriumi sõnul aitab advokaadibüroo kindlustada, et rahapesuga seotud finantsinstitutsioonid vastutavad oma tegude eest ning hüvitavad Eestile tekitatud rahalise ja mainekahju.

Muu hulgas annab advokaadibüroo õigusliku analüüsi läbiviidud uurimistulemuste kohta ning hinnangu ja soovitusi rahapesu uurimise edasiste väljavaadete osas.

Rahandusminister Helme sõlmis 27. juunil lepingu USA advokaadibürooga Freeh Sporkin & Sullivan LLP Eesti riigile õigusteenuse osutamiseks rahvusvahelise rahapesuga seotud uurimises. Samas on opositsioon juhtinud tähelepanu, et bürooga sõlmitud lepingu sisu pole avalik ning rahandusministeerium pole seda seni avalikustanud.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: