Läti piiriäärne alkokaubandus on taas õitsele puhkenud

ALKO1000 kauplus Lätis Valkas Eesti piiri ääres.
ALKO1000 kauplus Lätis Valkas Eesti piiri ääres. Autor/allikas: ERR

Vaatamata alkoholiaktsiisi langetusele ja reisipiirangutele läheb Läti piirikaubandusel hästi.

Super Alko Läti kaupluste juhi Lauri Uibo sõnul kukkus neil eriolukorraga käive 90 protsenti, kuid nüüdseks on müük taas eelmise aasta tasemel. Kevadise koroonakriisi tõttu jääb kogu aasta tulemus siiski nõrgemaks kui mullu.

"Kui vaadata käibeid ja külastatavust siis tegelikult on ju nädalavahetusel parkla nii täis, et pole peaaegu et kuhugi parkida. Rahvas on tagasi ja müügid on tegelikult väga-väga head. Kui pooles mais ja alates juunist (piir - toim.) nii-öelda lahti tehti, siis alguses tulid tasapisi ja juulist läks juba täie hooga," rääkis Uibo.

Möödunud aasta juulis langetas Eesti alkoholi aktsiisi eesmärgiga ohjeldada piirikaubandust. Alko1000 juht Einar Visnapuu aktsiisilangetuse mõjusid ei näe.

"Läbi meedia andis ju riik teada, et nüüd me langetasime aktsiisi ja nüüd läheb alkohol odavamaks ja kõik nii edasi ja edasi. Aga kui inimesed said reaalsusest aru, et ega laias laastus midagi eriti ei muutunud, siis kõik on täpselt nii nagu enne. Lihtsalt riigikassasse jääb raha tulemata ja muud midagi," leidis Visnapuu.

Siiski laekus juuliga 86 protsenti rohkem aktsiisi kui mullu samal ajal.

Õlletootja A. Le Coq juhi Tarmo Noobi sõnul on väga raske hinnata aktsiisilangetuse tõhusust, kuna koroonaviirusest tingitud eriolukord on mõjutanud oluliselt tarbija käitumist.

"Praktiliselt kõikides riikides on pihta saanud restoranide ja pubide sektor. Mis on kas oluliste piirangutega või on suletud ja see on tähendanud seda, et tarbijad on hakanud rohkem ostma, tegelikult lahjasid alkohoolseid jooke, ennekõike just poodidest," rääkis Noop.

A Le Coq on piirangute tõttu tekkinud müügilanguse korvanud 57 protsenti ekspordi kasvuga ja ennustab kasvu jätku.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: