Mali president teatas tagasiastumisest

{{1597781280000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tagaisastumisest teatanud Mali president Ibrahim Boubacar Keita. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Mali mässavad sõdurid võtsid teisipäeval kinni president Ibrahim Boubacar Keita ja peaminister Boubou Cisse, ütles üks nende juhtidest. Hiljem esines president Keita televisoonis ning teatas tagasiastumisest.

Keïta tegi mõned tunnid pärast mässavate sõdurite poolt vangistamist riiklikus telekanalis avalduse tagasiastumise kohta.

Keïta näis telepöördumise käigus rahulik, kui teatas valitsuse ja rahvusassamblee laialisaatmisest. President lisas, et ta pole muud võimalust, kui ka ise ametist lahkuda ja see jõustub viivitamatult.

"Kuna see meeldis meie sõjaväe teatud elementidele, et kogu asi lõppeks nende sekkumisega, siis kas mul on tõepoolest valikut? Ma pean sellele alluma, sest ma ei taha mingit verevalamist," sõnas riigipea.

Sõdurid võtsid teisipäeval kinni president Keïta, peaminister Boubou Cissé ja mõned teised valitsuse liikmed.

Esialgu pole teada, kas president viibis pöördumist tehes endiselt vangistuses.

President ja peaminister vangistati

"Me saame teile öelda, et president ja peaminister on meie kontrolli all," lausus anonüümsust palunud mässuliste liider AFP-le.  Ta lisas, et nad võeti kinni Keita residentsis pealinnas Bamakos.

Varem olid sõdurid käivitanud mässu lähedalasuvas garnisonilinnas Katis. 

Valitsusallikad kinnitasid hiljem riigijuhtide kinnipidamist. "Sõdurid viisid valitsusjuhi ja presidendi soomukites Katisse," ütles õhtul peaministri kommunikatsioonijuht Boubou Doucoure.

"Taunime jõuliselt president Keita, peaminister Cisse ja teiste Mali valitsuse liikmete vahistamist ning kutsume üles nende viivitamatule vabastamisele," ütles ühenduse juht Moussa Faki Mahamat.

Rahvusvahelised organisatsioonid mõistsid riigipöördekatse hukka

Euroopa Liit mõistis teisipäeval hukka riigipöördekatse Malis, kui sõdurid olid teatanud president Ibrahim Boubacar Keita ja peaminister Boubou Cisse kinnivõtmisest.

"Euroopa Liit mõistab hukka Malis käimasoleva riigipöördekatse ja tõrjub igasugused põhiseadusevastased muudatused," ütles ühenduse välispoliitikajuht Josep Borrell ametlikus avalduses.

Lisaks EL-ile hoiatasid ka ÜRO, Aafrika Liit ja Lääne-Aafrika Riikide Majandusühendus (ECOWAS) mässajaid igasuguse põhiseadusevastase võimuhaaramise osas. Aafrika Liit nõudis Mali liidrite viivitamatut vabastamist.

ÜRO Julgeolekunõukogu koguneb kolmapäeval eriistungile arutamaks olukorda Malis, kus päev varem leidis ilmselt aset sõjaväeline riigipöördekatse.

Eriistungit taotlesid Prantsusmaa ja Niger ja see toimub kolmapäeva pärastlõunal suletud uste taga, teatas üks tundmatuks jääda soovinud diplomaat uudisteagentuurile AFP.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: