Prantsusmaa mõistis Mali mässu hukka

Mässulised sõdurid Bamakos.
Mässulised sõdurid Bamakos. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Prantsusmaa mõistis teisipäeval karmisõnaliselt hukka kriisist haaratud Malis puhkenud sõdurite mässu.

"Prantsusmaa on teadlik Malis Kati linnas täna puhkenud ülestõusust. Ta mõistab selle tõsise sündmuse kõige karmimate sõnadega hukka," ütles välisminister Jean Yves Le Drian avalduses, mis kutsus sõdureid ka üles viivitamatult tagasi pöörduma oma kasarmutesse.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron vestles teisipäeval Lääne-Aafrika Riikide Majandusühenduse (ECOWAS) liidritega mässust Malis, kus sõdurid võtsid viimastel andmetel kinni president Ibrahim Boubacar Keita ja peaminister Boubou Cisse, edastas presidendiamet.

Macron oli enne seda vestelnud kujunenud olukorrast ka president Keitaga.

Presidendiameti teadaande kohaselt mõistis Macron käimasoleva mässu hukka.

Varem olid sõdurid käivitanud mässu garnisonilinnas Katis. Üks tundmatuks jääda soovinud sõjaväeametnik ütles, et president ja peaminister on soomukis teel Katisse. 

"Me saame teile öelda, et president ja peaminister on meie kontrolli all," lausus anonüümsust palunud mässuliider uudisteagentuurile AFP. 

Lääne-Aafrika Riikide Majandusühendus (ECOWAS) mõistis teisipäeval hukka mässukatse Malis ja ähvardas vastumeetmetega, mille seas ka majandussanktsioonid.

Ühendus lubas sulgeda Maliga maismaa- ja õhupiirid ning kehtestada mässajatele sanktsioonid. Ühtlasi peatatakse ajutiselt Mali osalus 15-liikmelises ühenduses.

ÜRO peasekretär Antonio Guterres nõudis teisipäeval Mali presidendi Ibrahim Boubacar Keita ja valitsusliikmete viivitamatut vabastamist.

"Peasekretär mõistab juhtunu karmilt hukka ning kutsub üles viivitamatult põhiseadusliku korra ja õigusriigi taastamisele," kirjutati Guterresi ametlikus avalduses.

ÜRO Julgeolekunõukogu koguneb kolmapäeval eriistungile arutamaks olukorda Malis. Eriistungit taotlesid Prantsusmaa ja Niger ja see toimub kolmapäeva pärastlõunal suletud uste taga, teatas üks tundmatuks jääda soovinud diplomaat uudisteagentuurile AFP.

Malis on Eesti sõdurid

Malis asub Eesti sõjaväeüksus, mille tuumiku moodustab jalaväerühm BKN
ESTPLA 7. Eestlaste ülesanneteks Malis on väekaitse ning ühised patrullid Prantsuse kaitseväe üksustega, kelle baasis ning koosseisus Eesti kontingent tegutseb. Kontingendi koosseisu kuuluvad ka rahvuslik toetuselement ning staabiohvitserid.

Operatsioon Barkhane on Prantsusmaa juhitav mässutõrjeoperatsioon Aafrikas Saheli piirkonnas. Selle eesmärk on toetada viie riigi (Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Niger, Tšaad) võitlust islamiäärmuslastega ning seeläbi tõkestada ka Euroopa suunalist ebaseaduslikku immigratsiooni ja inimkaubandust.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: