Riigikogu esimees Henn Põlluaas: me peame säilitama usu oma riiki

Foto: Siim Lõvi /ERR

ERR avaldab riigikogu esimehe Henn Põlluaasa pöördumise Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise aastapäeval.

Täna 29 aastat tagasi, 20. augustil 1991, kuulutati Eesti taasiseseisvaks ja lahkulöönuks meid okupeerinud Nõukogude Liidust. Seda tehti Ülemnõukogu ja Eesti Kongressi ühise deklaratsiooni alusel.

Üle poole sajandi kestnud verine kommunistlik totalitaarrežiim oli kõikuma löönud. Vaatamata mõningasele sulale hoidis Moskva aga endiselt võimu enda käes ja vanameelsed kommunistid kavatsesid augustiputšiga selle põlistada.

Eesti oli perestroika-aegsete rahumeelsete protsesside üks eestvedajaid. Rahvas oli otsekui uuele päevale ärganud. Toimusid Hirvepargi meeleavaldused, tähistati Tartu rahu ja vabaduspäeva, aktiviseerusid loomeliidud, korraldati öölaulupidusid ja laulva revolutsiooni võimsaid meeleavaldusi ning toimus Balti kett.

Esialgu vargsi, kuid järjest suurema hooga loodeti ja nõuti Eesti vabanemist Moskva ikkest. Kuni saabus august 1991, kus oma sõna tuli öelda kindla poliitilise otsustusvõimuga. See nõudis julgust, okupatsiooniväed olid Eestis, ja mitte keegi, kes hääletas iseseisvuse taastamise poolt, ei saanud olla kindel enda julgeolekus. Kuid see julgus oli olemas.

Ka meil olid, nii nagu Moskvaski, vanameelsed, reaktsioonilised kommunistid, impeeriumimeelsed saadikud, putšistide pooldajad ja interrindlased, keda toetasid okupatsiooniarmee täägid. Eesti iseseisvuse eest võitlejad olid aga võrreldamatus moraalses ülekaalus. Eesti Kongressi ja Ülemnõukogu progressiivsete saadikute taga seisis terve eesti rahvas.

Kui taasiseseisvus välja kuulutati, tuli eestlastel pisar silmi. Tankid lahkusid. Hirm haihtus. Kurjuse impeerium varises kokku. Ootusest ja lootusest vabadusele oli saanud reaalsus.

Taasiseseisvumispäeval, 20. augustil, tähistame erakordset sündmust Eesti ajaloos. Hoidkem ja kaitskem seda saavutust, eesti rahvast, suveräänsust, oma lippu, au ja uhkust.

Olenemata olukorrast, uudsetest julgeoleku- ja turvariskidest, poliitilistest vaidlustest ja meile võõrsilt imporditud väärtustekonfliktist tuleb meil kokku hoida. Eestlasi on vähe, oleme üks väiksemaid rahvusriike maailmas. Me peame säilitama usu oma riiki, rahvasse ja tulevikku ning püüdma parema homse poole. Nii, nagu seda tehti Eesti riigi loomisel ja taasiseseisvumisel.

Hoidkem priiust, hoidkem üksteist ja säilitagem oma vabadusetahe. Kaunist taasiseseisvumispäeva kõigile! Elagu Eesti!

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: