EL-i sanktsioonid Valgevenele puudutavad paarikümmet režiimi võtmetegelast

{{1598543760000 | amCalendar}}
Foto: Auswaertiges Amt/photothek

Euroopa Liidu välisministrid arutavad kohtumisel Berliinis sanktsioonide kehtestamist inimestele, kes vastutavad valimispettuste ja vägivalla eest Valgevenes. Lisaks Valgevenele arutavad ministrid veel suhteid Euroopa Liidu ja Venemaa vahel pärast opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi mürgitamist ning pingeid Kreeka ja Türgi vahel.

Ajakirjandusse jõudnud algsete plaanide kohaselt puudutavad reisikeelud ja vara külmutamine Valgevene režiimi paarikümmet võtmetegelast. Mitmete riikide hinnangul on seda selgelt liiga vähe ja inimeste nimekiri peaks olema pikem, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Leedu välisminister Linas Linkevicius ütles, et kui need spekulatsioonid vastavad tõele, siis jääb see liialt sümboolseks. "See ei ole piisav. See ei ole tõsiseltvõetav reaktsioon ja see ei ole see, mida ootavad valgevenelased ja meie ise. See on seotud muuseas ka Euroopa Liidu usaldusväärsusega," lausus Linkevicius.

Saksamaa välisminister Heiko Maasi hinnangul tuleb samuti arutada, kas sanktsioonid on piisavad. "Me oleme viimastel päevadel näinud, et Lukašenko on meeleavalduste mahasurumisel jõulisemaks muutunud. Nii et me peame arutama Euroopa Liidus, kuidas talle survet tugevdada. See tähendab, et me peame arutama, kas sanktsioonid, mida me ette valmistame, on piisavad või peame me viimaseid sündmusi silmas pidades tegema enamat," ütles Maas.

Reinsalu rõhutas, et EL peab sanktsioonide küsimuses kiiresti tegutsema

Välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) ütles kohtumisel Berliinis, et keskne isik Valgevenes aset leidva vägivalla ja võltsimiste korraldamises on Aleksandr Lukašenko. 

Reinsalu sõnul peab EL-i Valgevene-suunaline poliitika olema jõuline ning tuleb pidada silmas, et meetmed ei kahjustaks tavakodanikke.

"Tuleb kokku leppida sanktsioonides Valgevenes valimiste võltsimise ja vägivalla eest vastutavate isikute suhtes ja neid esimesel võimalusel jõustada," sõnas Reinsalu.

Reinsalu ütles "Aktuaalsele kaamerale", et suurusjärk paarkümmend sanktsioneeritavat tundub reaalne.

"Olukorra hoidmine tähelepanu keskmes nii Euroopa Liidus kui ka teistes rahvusvahelistes organisatsioonides on võtmeküsimus. Rõhk peab olema vägivalla ägenemise ärahoidmisel ja rahumeelse poliitilise lahenduse leidmisel, mille tulemuseks oleksid uued valimised," lisas ta.

Reinsalu andis välisministritele ülevaate Eesti ja liitlaste tegevusest Valgevene küsimuse aruteludel ÜRO Julgeolekunõukogus.  

Reinsalu rõhutas, et sealjuures on oluline toetada kodanikuühiskonna ja vaba ajakirjanduse toimimist Valgevenes. "Peame ühiselt nõudma, et Valgevene ametivõimud vabastaksid ebaseaduslikult vahistatud inimesed," kinnitas Reinsalu.

"Euroopa Liidul, USA-l ja samameelsetel riikidel tuleb omavahel ühtlustada Valgevenet puudutavaid sõnumeid," rõhutas Reinsalu.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: