Jüri Ratas: valitsus üritab laussulgemisi vältida

"Otse uudistemajast": Jüri Ratas olukorrast maailmas. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Peaminister Jüri Ratas rääkis Kuku raadio saates "Nädala Tegija", et valitsus üritab säilitada tavaelu ja vältida laussulgemisi. Ratas ütles ka, et ta ei toeta koolides koheselt distantsõppele minekut.

Peaminister Jüri Ratas ütles reedel eetris olnud, kuid kolmapäeval salvestatud saates, et õppeaasta algab esimesel septembril ja sarnaseb tavalisele aastale, kuid on mõned kirjutamata reeglid. Ta rääkis, et koolide reageerimine vastavalt olukorrale peab olema kiire, kuid ka lapsevanemad ja lapsed ise peavad tähelepanelikud olema ja kui on haigusnähud, siis peab laps koju jääma.

"Me teame, et noortele võib-olla see haigus Covid-19 nii kiiresti ei nakka ja nad põevad seda kergemalt, see on hetkel meil teada, aga koolis töötavad ka õpetajad, koolis töötab ka teist personali, kelle vanus on kõrgem, nii et see vastutustunne, ma arvan, peab olema igal ühel väga väga kõrge," ütles Ratas.

Teine oluline asi on Ratase sõnul see, et olemas peavad olema desinfitseerimisvahendid. Ratas sõnas, et ta ei toeta koheselt distantsõppele minekut ja et valitsus üritab suuri sulgemisi vältida.

Saatejuht Ulla Länts rääkis, et raskeks kujuneb olukord koolides siis, kui klasside kaupa kool kinni panna, kuna see teeb õppekorralduse õpetajate jaoks keeruliseks ja lisapersonali pole võimalik nii kiiresti leida.

Ratas nõustus, et ei ole realistlik lisapersonali nii kiiresti leida. Me kas üritame elada normaalsemat elu või ütleme, et elame viiruse järgi ja sulgeme kõik, rääkis Ratas ja lisas, et kui koolides tekivad nakatunud, siis samamoodi peavad nad koju jääma ning tuleb kindlaks teha, kellega nad on kokku puutunud, et ka nemad koju saaks jääda. Samuti peavad need inimesed saama testida.

Testimise võimekus peab Ratase sõnul järjest kasvama ja olema ka teistes valdkondades sama konkreetne nagu näiteks WRC üritusel, kus inimesed teevad testi ja kui see on negatiivne, alles siis pääsevad eneseisolatsioonist.

Kui nakatumine suureneb veelgi, siis peaminister laussulgemisi siiski ei poolda.

Ratas rääkis, et nad said koos teadlaste ja spetsialistidega Eesti läbi esimesest lainest ning neil on plaan ka teise laine jaoks.

"Meil on täna palju rohkem tarkust hingamisaparaatide kohta, kui oli kuus, seitse kuud tagasi," ütles Ratas. Ratas rääkis, et see, kui nad ei tee laussulgemist, annab kindlasti võimaluse majandust üleval hoida. Ratas tõi näite Tartu kohta, kus nad oleksid võinud kõik kohad sulgeda, kuid piirasid alkoholimüüki osaliselt, mis andis tulemust.

Ratase sõnul on valitsus üsna ühel meelel, et ka suurema nakatumise korral tuleb püüda säilitada tavapärast elu.

"Ma ei näe täna, et keegi tahaks tohutuid piiranguid kehtestada," ütles Ratas ja lisas, et loomulikult on tervis oluline, aga ka majanduselu ja haridust peab arvesse võtma.

Valitsuse laual on igapäevaselt ka muud teemad, nagu peagi algav eelarveprotsess, mis saab Ratase sõnul olema üle pika aja kõige ettearvamatum eelarve, kuna keegi ei oska ennustada, mis tuleb.

Ratase sõnul on olnud väga selge suund, et kärpemehhanismi ei kasutata ja alalaekumisi lahendatakse pigem laenuga. Peamised märksõnad eelarve puhul on tema sõnul digiareng, kliima ja keskkonna valdkonna areng ning majandusvaldkonnas tööhõive.

Turismisektorile on riik Ratase sõnul toetust andnud, kuid on vaja aru saada, et turismisektor ei saa samamoodi nagu varem jätkata ja kindlasti on selles valdkonnas struktuurseid muutusi tulemas. Ratas loodab, et kui üldjoontes hoida Eesti lahtisena, siis see aitab kaasa ka sellele, et restoranid, hotellid ja personal saaks tööd.

"Loomulikult teatud löögi turismi, kontserdikorraldajad, konverentside korraldajad, selge see, et on saanud ja kas kõik tulevad siit välja, on aus vastus, et kõik ei tule välja," lausus Ratas.

Toimetaja: Liisbeth Rats

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: