Tartu ja Ida-Viru koroonakolded on kahanemas

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Haiglavoodi. Foto on illustratiivne. Autor/allikas: Andres Tennus, Tartu Ülikool

Tartu koroonakolle on jõudsalt kahanemas, ka Ida-Viru kolle võib olla nüüdseks saavutanud oma tipu ja olla kahanemas, loodab terviseamet. Haiglasse jõuab järjest vähem inimesi, sest viirus levib peamiselt nooremate inimeste seas, kelle sümptomid on üldjuhul kergemad.

Tartu koroonakolletest on praeguseks aktiivsed veel kolm - Vabanki kolle 37 nakatunuga, Shootersi kolle 20 nakatunuga ja üks perekondlik kolle kuue nakatunuga. Baari Naiiv kolle on nüüdseks lõppenud.

Terviseameti Lõuna-Eesti regiooni juht Tiia Luht selgitas ERR-ile, et kolle loetakse lõppenuks siis, kui viimase koldesse lisandunud nakatunu haigestumisest on möödunud 28 päeva. Naiivi koldel on selle loogika järgi 1. septembril käsil viimane päev ja 2. septembrist on see kolle ammendunud, mis tähendab, et viimane nakatunu lisandus koldesse augusti algul.

Ida-Viru suundumus selgumas

"Tahaks väga loota, et on kahanev," ütles ka terviseameti Ida-Viru regiooni juht Marje Muusikus Ida-Virumaa kollete kohta.

Eesti Energia kaevandustega seotud haigestunute lähikontaktsed, kes on praegu koduses isolatsioonis, on jälgimisel. Kui nende kaudu puhang ei jätku, on suundumus kahanev.

"Neil ei pruugi olla veel sümptomid selgunud, ilmselt selgub kuskil nädala pärast," täpsustas Muusikus. "Iga haigestuja taga on väga suur lähikontaktsete ring, sest suviti inimesed ka suhtlevad omavahel rohkem. Sinna kuuluvad töökaaslased, pereliikmed jne," loetles Muusikus.

Lähikontaktsete ring on väga lai, ent päevad, mil maakonda lisandus 13 nakatunut, on nüüdseks seljataha jäetud. Paraku aga kasvab praegu iga päevaga Suurbritanniast sisse toodud viirusekolle, mille kese on Jõhvis, ent mis hõlmab ka Lüganuse piirkonda ja on laienenud juba Lääne-Virumaale.

Nii on Ida-Virumaal praegu kahe nädala statistika saavutanud tipu oma 71,5 haigestunuga 100 000 elaniku kohta, mis on praegu Eesti maakondadest kõrgeim näitaja. Just see näitaja peaks nüüd asuma langema, kui lähikontaktsete ring hoogsalt ei laiene.

Haiglaravil peamiselt vanemaealised

Regioonijuhid kinnitavad kui ühest suust, et nüüdsed haigestunud on nooremad, nende sümptomid üldjuhul kergemad ja haiglasse satub seetõttu vähem inimesi kui kevadel.

Tartus on nakatunute keskmine vanus kõvasti alla 30.

"Sümptomid olid seepärast ka kergemad. Kes olid haigestunutest vanemad inimesed, nende puhul küll seda ei saaks väita," lisas Luht sümptomite kohta.

Haiglasse jõudsid pigem vanemaealised, kuid mitte üksnes. Et aga haigus levib praegu peamiselt noorte seas, jõuab ka haiglsse järjest vähem inimesi. Ka lähikontaktseid on vanemaealiste seas vähem.

Ida-Viru keskhaiglas on praegu ravil kuus aktiivset haigestunut, lisaks saab haiglaravi kaks meremeest, kelle tervislik seisund ei luba veel kodusele ravile saada ning kelle koroonaproov annab jätkuvalt positiivset tulemust, ehkki meditsiinilises mõttes neid enam aktiivseteks haigestunuteks ei loeta. Üks meremeestest oli vahepeal nii raskes seisus, et viidi Tartu Ülikooli Kliinikumi ravile, pärast teda pole nii raske haiguskuluga nakatunuid rohkem olnud.

Muusikus ütleb, et praegu on haiglaravil valdavalt kaevurid.

"Neil on palju kaasuvaid haigusi, kopsudega on probleeme," kirjeldas Muusikus.

Haigus levib järjest nooremate seas, kes aga põevad haigust kergemalt. Ida-Virumaal on 26 nakatunut vahemikus 31-40 eluaastat ja 25 nakatunut vahemikus 41-50 eluaastat. Nakatunute keskmine vanus on 39 aastat.

"Kõige väiksem on kolmekuune, kõige vanem 76-aastane. Kolmekuusel on juba parem, korraks oli ta ka haiglas," ütles Muusikus.

Üldiselt jõuavad aga haiglaravile valdavalt vanemaealised, kes on olnud esmaste haigestunute lähikontaktsed pereliikmed. Neid on nii 60-ndates kui ka 70-ndates eluaastates, ehkki kaevurite seas on ka nooremaid mehi.

Muusikus kinnitab, et haiglaravi keskmine pikkus võrreldes kevadise perioodiga on lühenenud. Samuti satub haiglasse tunduvalt vähem inimesi, sest nooremad põevad haigust kergemalt.

"Kevadel sattusid haiglasse peamiselt eakad inimesed, neil on ka väga palju kaasuvaid haigusi," lisas Muusikus.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: