Kaja Kallas: võitleme valitsuse plaani vastu ebaseaduslik rahvahääletus läbi suruda

Kui kohalike omavalitsuste valimistel saavad valida nii Eesti kodanikud kui kodakondsuseta elanikud, siis abielu defineerival rahvahääletusel saavad hääle anda vaid kodanikud ning kui kaks sellist hääletust pea üheaegselt toimuvad, lõhestab see ühiskonda, ütles Reformierakonna esimees Kaja Kallas ETV saates "Esimene stuudio".

Kallas ütles, et oluline on vahet teha põhiseadusel ja perekonnaseadusel, millest viimase esimeses paragrahvis on kirjas, et abielu sõlmitakse mehe ja naise vahel. Perekonnaseadust keegi muuta ei taha, kuid Kallase sõnul on põhiseaduse muutmiseks ettenähtud täiesti teistsugune kord.

"See valitsuskoalitsioon ei ole küll väga näidanud seda, et nad põhiseadust oleks lugenud või tundma õppinud, aga selle rahvahääletuse puhul ma neil seda soovitaks teha," ütles Kallas.

Kallas selgitas, et kui rahvahääletusega minnakse edasi, siis jäävad olulised kohalikud küsimused varju ning nendest ei räägita piisavalt.

Kui aga asi läbi läheb, ei matnud Kallas maha ka plaani pöörduda presidendi või riigikohtu poole.

Martin Helme tegevus tekitab segadust

Kallas loetles mitmeid aspekte rahandusminister Martin Helme juhitud advokaadibüroo palkamisel, mis talle arusaamatuks on jäänud.

Näiteks pole Kallase sõnul teada, milles USA büroo täpsemalt Eestit esindab, bürool on huvide konflikt, kuna on varem Kremlit sarnastes teemades kaitsenud ning lisaks hoiatati nii valitsust kui rahandusministrit, et nad bürood ei palkaks.

Martin Helme aga väidab, et teda pole keegi hoiatanud, kuid Kallase sõnul tuleb see kõik dokumentidest välja.

"Martin Helme ise on öelnud, /---/ et valetamisega vahele jäämine lõpetab poliitiku karjääri kiiresti. Nüüd me ootame seda, et rahandusminister käituks oma sõnade kohaselt, sest ta on ilmselgelt valetamisega vahele jääänud," ütles Kallas.

Ta lisas, et tema peaministri või valitsuse liikmena suhtuks ta Martin Helmesse väga ettevaatlikult.

Rally Estonia võiks toimuda publikuta

Kallas ütles, et tema korraldaks ralli publikuta, sest praegusel ajal tuleb arvestada uute viirusepuhangutega.

"Ma saan aru, et see on väga oluline spordisündmus, aga vaadates koroonaaregnuid, siis see kõik on väga murettekitav," ütles Kallas ja lises, et ta pole kuidagi rallivastane.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: