"Olukorrast riigis": Reformierakond jääb EKRE-le retoorikas alla

Reformierakond, mis kukkus sel nädalal avaldatud Turu-uuringute AS-i küsitluse tulemuste kohaselt populaarsuselt teiseks, kaotab toetust, kuna ei esine piisavalt selgete sõnumitega, leidsid ajakirjanikud Andrus Karnau ja Harry Tuul Raadio 2 saates "Olukorrast riigis".

"Ma ei loe kusagilt jõulist kriitikat valitsuse poliitika suhtes ja ma ei näe ka paralleelset positiivset programmi, mis opositsioonijuhil oleks pakkuda," tõdes Karnau rääkides Reformierakonnast kui suurimast opositsiooniparteist. "(Reformierakonna esimehe - toim.) Kaja Kallase puhul on aga küsimus, kas ta ikka on selle erakonna esimees, sest jätkuvalt jääb õhku küsimus, et erakonna tegelik esimees on Kristen Michal või siis sõnakuse ja väljapaistvuse poolest Jürgen Ligi," lisas Karnau.

Kui Kallas räägib sellest, et Eesti majandusse on vaja teadusmahukaid investeeringuid, siis see jätab lahtiseks, kuidas tuleks lahendada päevakajalisi küsimusi olukorras, küsis Karnau.

Ta tõi ka välja, et Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) on ennast kuulutanud ainsaks rahvusriigi eest võitlevaks erakonnaks valitsuses ja lisaks on EKRE suutnud ennast suureks mängida ka perekonna küsimuses.

"Selles suhtes ei ole kahjuks Kaja Kallasel midagi öelda. Tal ei ole midagi konkureerivat öelda inimestele, kes ei ole traditsioonilises kristlikus abielus, keda on Eestis väga palju," räääkis Karnau. "Millegipärast ei söenda Reformierakonna poliitikud asuda võitlema ka kõigi nende laste eest, kes ei ela koos oma isa-emaga ega võidelda nende inimeste eest, kelle abielu on millegipärast purunenud, kes kunagi pole seda sõlminud, kes ei taha lapsi, võib-olla ka nende inimeste eest, kellele meeldivad samast soost inimesed - ei ole seda selget positsiooni võtmist, et aru saada, milliste väärtuste eest Reformierakond tegelikult seisab," tõdes ta.

Tuul nõustus Karnauga, et EKRE-l on väga tugevad sõnumid.

Tuule hinnangul tõusis Reformierakonna reiting pärast valimisi protestihäälte arvelt, kes ei olnud rahul Reformierakonna valitsusest väljajätmise ja EKRE kaasamisega. Aga see edu on nüüd sulama hakanud.

"Mõnes mõtes mängibki Reformierakond EKRE-ga kokkku. Osalt on see paratamatu, kuna ongi vaja EKRE-le koht kätte näidata, aga teisalt tekib ka EKRE ja Reformierakonna vaheline telg, kus EKRE-t mängitakse väga palju suuremaks, võimsamaks ja mõjukamaks kui ta tegelikult on," leidis Tuul.

"Opositsiooni probleem on see, et nad räägivad iseendaga, endataoliste inimestega. Aga küsimus on selles, kui tahad kellegi seisukohti ümber lükata või teda ümber veenda, siis peaksid teda kõnetama tema enda keeles. Täna on see, mida räägib Martin Helme palju veenvam kui see mida räägib Jürgen Ligi," tõdes Tuul.

ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i augustikuine küsitlus näitas, et Reformierakonna toetus oli suve alguse 33 protsendilt kukkunud 23 protsendile, Keskerakonna toetus aga oli 26 protsenti ja EKRE reiting 20 protsenti.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: