Eesti sai rahvusvahelise reisilaevanduse toetamiseks riigiabi loa

Reisilaevad Tallinna lahel
Reisilaevad Tallinna lahel Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Komisjon andis Eestile riigiabi loa, et hüvitada laevandusettevõtjatele tööjõukulusid. Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium saatis nüüd kavandatud toetuse merendussektorile kooskõlastamiseks.

"Nüüd on riigiabi luba käes ning saame kiiremas korras jätkata vajalike ettevalmistustega, et aidata keerulises olukorras merendussektorit," ütles majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

Komisjonilt sai riigiabi loa toetus, mis võimaldab Euroopa Majanduspiirkonnas rahvusvahelisi regulaarreise tegeval ettevõtjal taotleda Veeteede Ametilt sotsiaal- ja tulumaksu osalist tagasimaksmist. MKM-i pressiesindaja tõi näiteks Eesti ja Soome vahel reisijaid vedava Tallinki ja Viking Line'i, kes saavad nüüd toetust küsida.

Eestile antud riigiabi luba hõlmab võimalust kasutada seda toetust järgmisel neljal aastal, kui selleks on vajadust. Esialgsetel prognoosidel makstakse sel aastal toetuse kaudu kuni 3,7 miljoni eurot, et hüvitada tööjõukulusid. Aastatel 2021 ja 2022 võib toetus küündida vastavalt kuni 7,7 ning 8 miljoni euroni.

"Selline toetus tõstab meie laevandusettevõtete konkurentsivõime samale tasemele lähiriikidega, kus toetatakse oma laevandust päris korralikult," ütles rahandusminister Martin Helme.

Majandusminister Aas lisas, et kuna reisijateveo lõppemise ning vähenenud kaubaveo tõttu on langenud laevandusettevõtjate käibed 85-90 protsenti, on riik loonud merendussektorile sel aastal kolm eraldi lahendust. Ühtlasi on olnud neil võimalus kasutada ka töötukassa ja Kredexi toetuseid.

Lisaks merendussektori tööjõukulude hüvitamisele on valitsus varasemalt otsustanud hüvitada 20 miljoni eurose otsetoetusega reisilaevade operaatoritele koroonaviirusest tekkinud kahjud 75 protsendi ulatuses terve 2020. aasta peale. Selle meetme riigiabi luba saadi augusti alguses.

Ühtlasi on selle aasta esimesest aprillist järgmise aasta 1. aprillini peatatud veeteetasude maksmine, mille jaoks on valitsus lisaeelarvega eraldanud 18 miljonit eurot.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: