Terviseamet Tallinna asumifestivalidele kätt ette ei pane

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Uue Maailma tänavafestival 2019. aastal. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Terviseamet ei näe põhjust Tallinnas sel nädalavahetusel toimuvate asumifestivalide ärajätmiseks. Samas pole terviseametil ülevaadet, kas ürituste korraldajad ohutusreegleid täidavad, sest nad pole terviseametile oma sündmustest teada andnud ega nõu küsinud.

Tallinnas toimub sel nädalavahetusel kesklinnas kaks traditsioonilist asumifestivali - Uue Maailma tänavafestival ja Kadrioru kirjandustänava festival.

Mõlemad festivalid toovad tänavatele ja hoovidesse tavaliselt linna pealt sadu huvilisi kokku, kohalikud peavad siseõuedes ja majade ees kodukohvikuid, kaubeldakse selle ja teisega. Inimesed on tihedalt koos, toimub kontserte jm esinemisi, tavaline on asumifestivalidel tuttavatega keset tänavat kokku joosta.

Mitmedki kohalikud on avaldanud kahtlust, kas tänavu on ikka mõistlik massiüritusi asumite sees korraldada, arvestades, et kohalikel pole neist pääsu, kui nad oma kodumajadest sisse või välja liiguvad - festival on kaks päeva kohal igal pool.

Uue Maailma tänavafestivali korraldaja Raido Jaan Rei rahustas muretsejaid: "Teeme omalt poolt kõik, et festival ei oleks COVID-isse nakatanute suurendaja. Oluline on hoida ennast ja olla hoitud! Suurendasime omalt poolt kauplemiskohtade vahesid. Lisasime alale täiendavalt kätepesujaamasid. Kauplejatel on palutud lisada oma varustusse desinfitseerija. Järgime terviseameti poolt kehtestatud nõudeid."

Kui tavaliselt pöörduvad ürituste korraldajad oma nakkustõrjeplaaniga terviseameti poole, et küsida nõu, kas midagi saaks veel ohutuse nimel ära teha, siis ei Uue Maailma tänavafestivali ega ka Kadrioru kirjandustänava festivali korraldajad ole terviseametit oma üritustest teavitanud ega nõu küsinud. Otseselt see pole ka nõutud.

"Terviseamet ei väljasta lubasid ürituste läbiviimiseks. Selliseid lubasid väljastab kohalik omavalitsus," selgitas terviseameti nõunik Irina Dontšenko. "Korraldajad ei ole meie poole pöördunud mingi teabesooviga. Sageli küsitakse nõu, tehakse koostööd, aga mõned korraldaja ei pea seda vajalikuks. Ei usu, et nad ei tea, et seda saab teha."

Dontšenko siiski leiab, et kui korraldajad järgivad avaliku ürituse pidamise reegleid ja haiged inimesed hoiduvad üritusele minemast, siis ei tohiks ohtu olla ja sekkumisvajadust ta ei näe.

"Praeguse olukorra juures meie ei pea vajalikuks nädalavahetuseks ja lähiajaks planeeritud ürituste ärajätmist," ütles Dontšenko. "Me eeldame, et inimene haigena ei lähe üritusele. Kellel tervisega ei ole kõik korras – eeskätt mõtleme kroonilise haigusega inimestele, kelle haiguse kulg on statistika ja varasema kogemuse järgi raskem –, neil võib-olla tasub kaaluda sinna kohaleminekut. Äkki ei olekski vaja seekord sinna minna."

Dontšenko lisas, et ürituse korraldaja peab tagama desovahendite olemasolu kohapeal, samuti peaksid festivali külastavad inimesed hoidma omavahel mõistlikku distantsi.

Dontšenko ei olnud kursis, kas terviseameti järelevalveametnikel on plaanis minna piirangutest kinnipidamist üritustele kontrollima. Ametlikult pole neid ju nende ürituste toimumisest teavitatudki.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: