"Samost ja Sildam": valitsus erakorralist pensionitõusu ilmselt ära ei jäta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam arutlesid Vikerraadio saates "Samost ja Sildam" peagi algavate riigieelarve arutelude üle.

Samost rääkis, et esmaspäeval tuleb avalikuks ka rahandusministeeriumi majandusprognoos nii käesolevaks kui ka järgmiseks aastaks. "Ma olen kuulnud neid numbreid. Selle põhjal võiks arvata, et ei lähe päris niimoodi, et mingisugused kärped selle majanduslanguse turjale veel tulevad. Pigem avalikus sektoris me võime näha, et kõik need kulud, mis meil sel aastal olid, jätkuvad umbes samades mahtudes," lausus Samost.

"Kui kevadel tehti siin väga apokalüptilisi prognoose ja ka mina ise olin väga pessimistlik selles osas, siis selles prognoosis, mis homseks avalikuks tuleb, need nominaalkasvu numbrid, mis sisaldavad endas ka tarbijahinnaindeksi kasvu või inflatsiooni, prognoosivad selleks aastaks miinust 5,6 protsenti," rääkis Samost.

Järgmise aasta nominaalkasvuks on rahandusministeerium välja pakkumas pluss 6,4 protsenti. "See tähendab seda, et kahe aasta kokkuvõttes oleme me sealsamas tagasi, kus olime 2020. aasta alguses," lausus Samost.

"Seda arvestades mina prognoosiksin, et sedasama võetud laenuraha kasutades saab valitsus eelarve kokku ja eelarve puudujääk tuleb kuskil miljard eurot," sõnas Samost.

"Mingites muudes oludes oleks võinud öelda, et see on täiesti hullumeelne. Aga praegustes oludes, vaadates seda, mis ümberringi toimub ja kui palju on neid võimalikke riskikohti, siis pigem on see selline ratsionaalne tulemus, kui selleni jõutakse," ütles Samost.

Toomas Sildam tõi lauale kärpimise teema. "Valitsus on kolm erakonda. Keskerakond ja EKRE ütlevad, et mingit kärbet ei tule. Isamaa ei räägi niivõrd kärpest, aga räägib sellest, et avaliku sektori kulud tuleb külmutada," ütles ta.

Samost kommenteeris, et laialdane kindla protsendi järgi kärpimine annaks majanduslikule raskele olukorrale hoogu juurde.

Rääkides Keskerakonna põhilisest valimislubadusest, erakorralisest pensionitõusust, ütles Samost, et selle realiseerimine seisab ees. Ta pidas tõenäoliseks, et see siiski tuleb. "Ma arvan, et Keskerakond on väga tugevalt selle taga, et see ära teha," ütles Samost.

Samosti sõnul oleks see loogiline ka makromajanduslikus mõttes. "Pensionitõus on üks selline riikliku avaliku raha kulutus, mis läheb puhtalt tarbimisse. See toetab Eesti sisenõudlust," sõnas Samost.

Sellega nõustus ka Sildam. "Tõsi küll, see raha tuleb kusagilt leida," lausus Sildam.

Samost ütles, et see raha on kokku laenuatud. "Irooniliselt võib öelda, et me olemegi nüüd olukorras, kus me laenurahast maksame pensione, mida me kunagi ei tahtnud teha," märkis Samost.

Sildami sõnul saab selle puhul küsida, kes see on kõige mõistlikum laenuraha kasutamine.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: