Peipsiääre vallavanem: põhiseaduses võiks mõnda asja muuta

{{1600329540000 | amCalendar}}
Foto: Margus Ansu/EESTI MEEDIA/Scanpix

Valitsus peaks omavalitsustele ja terviseametile andma otsustusõiguse teatud piirangute kehtestamiseks ajal, mil riigis ei kehti eriolukord, ütles Peipsiääre vallavanem Aleksandr Širokov ERR-ile.

Tartumaal asuva Peipsiääre vallavalitsus otsustas teisipäevasel erakorralisel istungil kehtestada koroonaviiruse leviku tõkestamiseks valla territooriumil piirangud, mis on võrreldavad eriolukorra ajal kehtinutega. Õiguskantsler Ülle Madise teatas kolmapäeval, et Peipsiääre vallavalitsusel ega ühelgi omavalitsusel ei ole seaduslikku alust eriolukorraga võrreldavate koroonapiirangute kehtestamiseks.

Širokovi hinnangul peaks omavalitsustele tavaolukorras andma suuremad õigused piirangute kehtestamiseks, et piirkonnas viiruse levik kontrolli alla hoida.

"Kokkuvõttes meie põhiseaduses on mõned asjad, mida võiks muuta või siis valitsus võiks anda omavalitsustele otsustamisvõimaluse või terviseametile. Aga midagi peab muutma, sest kui viirus levib ja meil ei ole riigis eriolukorda, kuidas siis omavalitsus käitub? Ühised reeglid võiksid riigis olla," rääkis Širokov.

Širokovi sõnul tekkis segadus sellest, et valla kriisiplaan oli koostatud kevadel, mil üle riigi kehtis eriolukord. "Lihtsalt mõned asjad kehtivad ainult siis," märkis ta.

Širokovi hinnangul on piirangud viiruse leviku piiramisel olulised, sest need panevad inimesed oma käitumist muutma. "Kui reeglid on (omavalitsuse) korralduses sees, siis inimesed hakkavad ka oma peaga mõtlema ja hoiavad ennast ja on valvsad. Kui seda ei ole, siis inimesed ei teagi karta," ütles ta.

Širokov kutsus teisipäeval vallavalitsuse istungi kokku pärast seda, kui talle helistas terviseameti lõuna regionaalosakonna juht Tiia Luht. "Luht helistas mulle, ütles, et peaks keelama igasugused üritused ja peod ja matused, üldse kõik, kus inimesed kogunevad," lausus vallavanem.

Širokovi sõnul oli selleks hetkeks teada, et vallas oli nakatunud üks Olerexi tankla töötaja, Kallaste kooli kaks last ja üks inimene Varnja piirevalvekordonis.

Vallavalitsus kogunes neljapäeval uuesti ja muutis valla korralduses 2+2 reegli järgmise ning teenindusasutuste töötajate maskikandmise kohustuse soovituslikuks.

Terviseamet eitab maskikohustuse soovituse andmist

Kui vallavanem ütles, et vald lähtus algsete piirangute kehtestamisel terviseameti soovitustest, siis ameti lõuna regiooni juhi Tiia Luha sõnul tema maskikandmise kohustust vallale välja ei pakkunud.

Luht ütles "Aktuaalsele kaamerale", et olukord Peipsiääres on kriitiline, mistõttu rääkisid nad vallavanemaga maskikandmise soovitusest.

"Kui nüüd rääkida, kas terviseamet andis maskikandmise kohustuse soovituse, siis nii see ei olnud. Me rääkisime maskide kandmise soovitusest siseruumides. Me rääkisime, millised teised meetmed võiksid olla. Vallavanem küsis 2+2 reegli kohta, mina rääkisin hoopis hajutamisest. Nii on," ütles Luht.

"Tavaline ongi, et üks ametkond ütleb niimoodi ja teine teistmoodi ja lõpuks ongi süüdi vallavalitsus. Me ikkagi reageerime kiiresti ja muudame ka kiiresti," kommenteeris Širokov.

Endiselt on Peipsiääre vallas keelatud tänavakaubandus ja avalikud üritused ning suletud on kohalik mänguväljak, staadion ja näitus.

Valitsust nõustava teadusnõukoja juht Irja Lutsar tõdes, et kuigi ka praeguste piirangutega on vald kohati üle pingutanud, on see omavalitsuse enda otsustada.

"Terviseametiga peab kindlasti iga vald nõu pidama. Ma saan aru, et terve rida neid piiranguid, mis praegu on, terviseamet pole soovitanud. Võib-olla jah, staadioni ja mänguväljaku kinnipanemine oli ülepingutus, aga jällegi, toimuma pidav sibulafestival ära jätta oli täiesti õige otsus. Kooli kinnipanemist ka terviseamet ei soovitanud, aga see oli ka kooli otsus, tundes oma kogukonda. Minu arusaam on, et koolis ei ole keegi nakatunud," rääkis Lutsar.

 

Toimetaja: Marko Tooming, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: