NATO ja liitlased harjutavad Baltikumi õhuruumi turvamist

Esmaspäeval algas Eesti, Läti ja Leedu õhuruumis kahepäevane NATO ja partnerriikide õhuväe õppus Ramstein Alloy, mille peamine eesmärk on harjutada Baltikumi õhuruumi turvamist. Lisaks toimus esmaspäeval õhuväe lennupääste harjutus Pulp Fiction, kus osalesid politsei- ja piirivalveameti, päästeameti ja kiirabi töötajad.

Ramstein Alloy keskne osa on tundmatu lennuki tuvastamine rahvusvahelises õhuruumis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tänavu etendas lennujuhtimiskeskusega raadioside kaotanud õhuliiklejat Eesti õhuväe transpordilennuk M-28 Skytruck, mis eksis Soome õhuruumi. Soome F-18 hävitajad saabusid õhuekslejat tuvastama. Hiljem võtsid eskordi üle Ämarist startinud Saksa õhuturbehävitajad Eurofighter.

See pole esimene kord, kui NATO õhuõppustesse kaasatakse partnereid väljastpoolt allianssi. Lisaks Ämaris ja Šiauliais paiknevatele Saksamaa ja Itaalia õhuturbe hävitajatele osalevad õppusel ka Soome, Rootsi, Norra, Poola, Hollandi ja Portugali õhuväelased ja kokku üle 20 lennuvahendi. 

"Meile tuleb kasuks side harjutamine. Kui me näiteks kaasame õppustele soomlasi või rootslasi, siis pole meil nendega alalisi NATO sidekanaleid, mis igapäevaselt toimivad," selgitas NATO õhuturbemissiooni Saksa kontingendi ülem kolonelleitnant Sebastian Fiedler.

Balti õhuruum pakub õhuõppusteks mitte just kõige lihtsamat keskkonda.

"Mis selle meie jaoks huvitavaks või eripäraseks teeb, on vahetu piir mitme
NATO-sse mittekuuluva riigiga," ütles Fiedler.

Õhuõppusel harjutatakse lisaks side katkemisele ja eskortimisele näiteks õhus tankimist, lähiõhutuletoetust, eritüübiliste õhuvahendite lahinguid.

"Teine osa õppusest toimub Ida-Eestis kõrgematel kõrgustel. Seal mingil ajahetkel on korraga kohal kümme hävitajat. Seal toimub õhukaitseharjutus, kus mängitakse läbi erinevaid taktikalisi situatsioone," selgitas õhuväe ülem kolonel Rauno Sirk.

Haapsalu lähedal Kiltsi lennuväljal harjutasid õhuvägi, päästeamet, politsei ja Kaitseliit lennuõnnetuses kannatanutele esmaabi andmist. Õppus Pulp Fiction on esmareageerijatele just õhuväe lennuõnnetuse eripärade õpetamiseks.

"Kaitselennunduse õhusõidukid lendavad tihtipeale teistsuguste parameetritega kui tsiviilõhusõidukid - madalamalt, relvastusega, teevad erinevaid harjutusi - ja võib juhtuda, et nad kukuvad alla täiesti metsases, soises alas," selgitas õhuväe lennuohutuse inspektor leitnant Raino-Andre Pius.

Õppus ei toimunud NATO õhuõppuse raames, kuid meie eeskirjade kohaselt suunatakse parasjagu õhusolevad hävitajad õnnetuskohta tuvastama, kui alla on kukkunud õhuväe lennuk.

Ramstein Alloy õppuste sari sai alguse 2008. aastal ning fookuses on alati Balti riikide õhukaitse protseduuride harjutamine ning liitlaste ja partnerriikide vaheline koostöö. Õhuturbe missioonid kestavad nelja kuuliste rotatsiooniga ning sellel osalevad liitlaste lennukid paikevad nii Ämari lennubaasis kui Leedus.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: