Taavi Rõivas lahkub poliitikast ning siirdub ettevõtlusesse

{{1602767100000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Endine peaminister, riigikogu liige Taavi Rõivas teatas neljapäeval erakonnakaaslastele saadetud kirjas, et loobub aasta lõpus riigikogu mandaadist ning siirdub ettevõtlusesse.

Rõivas nimetas oma uue tegevussuunana Eesti ettevõtete rahvusvahelisele areenile aitamist ning välisinvesteeringute Eestisse toomist.

Järgmise aasta alguses liitub Rõivas isejuhtivaid autosid tootva Auve Tech meeskonnaga, samuti on plaanis koostöö mitme rahvusvahelise konsultatsiooniettevõtte ja investeerimisfondiga. Ettevõtte juhatusse kuuluvad Mari-Ly Klaats ja Johannes Mossov, Auve Techi tegelik kasusaaja on äriregistri andmetel Väino Kaldoja.

Auve Techi käive oli 2019. aastal 170 485 eurot, töötajaid oli aasta lõpuks kümme. Mulluse majandusaasta kahjum oli ettevõttel 75 542 eurot.

Mulluse majandusaasta aruande järgi töötati ettevõttes 2019. aastal välja autonoomne "viimase miili" sõiduk, mis oleks valmis liiklema avatud tänavatel. 2020. aastal on planeeritud oma põhitoodet kasutada Ülemistel, Kreekas Lamias ja Soomes Hiedanrantas.

Poliitikasse naasmisele ei mõtle

Rõivas märkis, et 41 aasta vanuses on vara ennast kordama või elulugu kirjutama hakata ning õigem on end teises rollis proovile panna.

Rõivas lisas, et lõplikku tõuke ettevõtlusesse suundumisel andsid koroonapandeemiast tulenevad muutused majanduses ja ühiskonnas laiemalt.

"Aktuaalsele kaamera" stuudios ütles Rõivas, et poliitikasse naasmine pole tal praegu mõttes. "Rumal oleks midagi välistada, aga ma kindlasti ei mõtle sellele praeguses kontekstis. Kui ma läheks praegu ettevõtlusse mõttega, et pean kindlasti tagasi tulema, siis ma ei saaks puhtalt lehelt uues keskkonnas alustada," lausus ta.

Rõivas nentis, et teatud kibestumus on tal siiani Jevgeni Ossinovski (SDE) ja Margus Tsahkna (Isamaa) vastu, kes tema peaministriks olemise ajal sõlmisid selja taga kokkuleppe Keskerakonnaga, et Reformierakonda võimult kukutada. "Kui mõelda, et toonane nii-öelda suitsunurga kokkulepe tõi kaasa ka selle, et meil on täna hoopis teistugune valitsus, kui mina eelistanuks, siis loomulikult," ütles ta.

Rõivas aasta tagasi: ma ei otsi võimalusi poliitikast lahkumiseks

Mullu oktoobris kinnitas Rõivas ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast", et ei otsi võimalusi poliitikast lahkumiseks. "Ma pole kunagi ette mõelnud, mis minu järgmine töökoht on. Kuigi teised ei usu, siis nii see on. Miks te arvate, et ma ei peaks jätkama," vastas Rõivas küsimusele, kas ta plaanib poliitikast lahkuda. 

Rõivas juhtis peaministrina kaht järjestikust valitsust kokku ligi kolm aastat, 2014–2015 koos sotsiaaldemokraatidega ning 2015-2016 koos SDE ja Isamaaga.

Rõivas on riigikogu nelja järjestikusesse koosseisu valitud Haabersti, Kristiine ja Põhja-Tallinna (2007 ja 2011), Harju- ja Raplamaa (2015) ning Lääne-Virumaa (2019)  valimisringkonnast. Viimastel riigikogu valimistel sai Rõivas Lääne-Virumaa ringkonnas kandideerides 2847 häält.

Tallinna linnavolikogusse on Rõivas valitud Haabersti (2005) ja Kesklinna (2017) linnaosast.

Rõivas on alates 1998. aastast Eesti Reformierakonna liige ning aastatel 2014–2017 erakonna esimees. 

Taavi Rõivase kiri erakonnakaaslastele:

Head erakonnakaaslased

Tahan teile isiklikult teada anda, et olen otsustanud oma tuleviku siduda ettevõtlusega. See tähendab ühtlasi, et loobun selle aasta lõpus oma Riigikogu mandaadist.

Kuigi meie e-riik on viimasel ajal hoo maha võtnud, tehakse Eesti ettevõtetes jätkuvalt suuri, isegi maailma muutvaid asju. Olen otsustanud, et just selliste ettevõtete rahvusvahelisele areenile viimisele ning Eesti kui välisinvesteeringuid vääriva majanduse tutvustamisele kavatsen tulevikus pühenduda.

Lahkun Riigikogust rahuliku südamega, sest tean, et Eesti inimeste toetus Reformierakonna ideedele on suur ning meie Riigikogu fraktsioonis on ministripotentsiaaliga tegijaid üksjagu. Demokraatlikus riigis ei ole mitte ükski valitsus igavene ning kindlasti tuleb taas aeg, mil vastutus Eesti eest on Reformierakonna kanda.

Olen Teile südamest tänulik, et toetasite mind erakonna esimehe ja peaministrina ning vaatan rõõmu ja rahuloluga tagasi nendele enam kui kahekümnele aastale, mil poliitika on olnud minu elu lahutamatu osa. Oleme koos teinud palju suuri asju ning püüe Eestit veel paremaks teha ei lõpe kunagi. Jään erakonna liikmena ja liberaalse poliitika toetajana Eesti tulevikule kogu südamest kaasa elama.

Alati Teie

Taavi Rõivas

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: