Statistikaamet on esitamata andmete tõttu määranud sunniraha 17 ettevõttele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kaustad dokumentidega.
Kaustad dokumentidega. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Tänavu esitasid majandusaasta aruande tähtajaks pooled aruandekohuslased, tavapärase statistika kohaselt jääb iga-aastaselt üldse esitamata üle 20 protsendi aruannetest. Statistikaamet on tänavu esitamata jäänud andmete tõttu määranud sunniraha 17 ettevõtjale.

Kui möödunud aastal esitati tähtajaks 53 protsenti ette nähtud aruannetest, siis tänavu, mil tähtaega pikendati koroonakriisi tõttu nelja kuu võrra, oli tähtajaks aruande esitanud 51 protsenti aruandekohuslastest.

Algseks tähtajaks ehk juuni lõpuks on aruanded esitanud vaid 35 protsenti ühingutest. 

Registrite ja Infosüsteemide Keskuse (RIK) kommunikatsioonijuht Heilika Kutsch märkis, et iga-aastaselt jätavad üldse aruande esitamata ligi viiendik ühingutest. Kui 2018. aasta aruanded oleks pidanud esitama juba mullu suvel, siis praeguseks on nendest esitatud pea 75 protsenti.

Kui 2018. aasta kohta oli aruande esitamise kohustus 223 869 ettevõttel, siis 2019. aastal esitati neist 154 614 ja 2020. aastal lisaks veel 12 700.

Iga-aastaselt ootab ettevõtjate valimilt andmete esitamist ka statistikaamet. Statistikaameti küsimustikud ei eelda majandusaasta aruande esitamist, küll aga on neid lihtsam täita, kui majandusaasta aruanne on esitatud, kuna nõutav info suuresti kattub.

Riik pikendas koroonakriisi tõttu küll majandusaasta aruannete esitamise tähtaeg, statistikaametil ei ole tähtaja pikendamine võimalik, kuna amet peab sellegipoolest jooksvalt statistikat koostama. Ettevõtete poolt edastatavad andmed aitavad saada ülevaate Eesti riigi hetkeseisust, muuhulgas majanduse ja SKP olukorrast, mille põhjal langetavad ministeeriumid otsuseid.

Statistikaamet andis siiski ettevõtjatele armuaega ja pikendas andmete esitamisega hilinenud ettevõtjatele sunniraha kohaldamist kuu võrra ehk 1. augustini.

Ameti andemetel on praeguseks esitanud EKOMARi küsimustiku kokku 69,9 protsenti ettevõtetest. Kõige suuremad puudujäägid on küsimustiku esitamisel ehituse ja tööhõive tegevusaladel tegutsevatel ettevõtetel.

Ettekirjutus-hoiatusi saatis statistikaamet välja 53 majandusüksusele, neist 17 suunati kohtutäituritele sunniraha menetlemiseks.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: