Kell 20 saates "Suud puhtaks": kes vastutab valeinfo eest raamatutes?

Selle nädala arutelusaade "Suud puhtaks" küsib, miks inimesed loeavad pseudoteaduslikke teoseid ning kuidas valeinfo müüdavates raamatutes ära tunda? Kes vastutab valeinfo leviku piiramise eest?

Eesti teadlaskonnas on palju pahameelt tekitanud uue raamatu "Koroona valehäire" kiire levik. Selle menu iseloomustavad kõrged kohad poodide müügiedetabelites ning ootejärjekorrad raamatukogudes üle Eesti. Teadlaste sõnul esitab raamat aga palju ohtlikke valeväiteid, mille levimine praeguses tervishoiukriisis võib tuua tõsiseid probleeme.

Loomulikult ei ole probleem uus ja kõnealune raamat ainus omasuguste seas. Kaante vahele ja raamatupoodide lettidele on jõudnud ka teisi ohtlikku infot jagavaid raamatuid - näiteks vaktsiinide vajalikkust eitavad või autismi kohta valeinfot jagavad teosed. Lettidelt leiab ka hulgaliselt mitteteaduslikku meditsiininõu ja -soovitusi jagavaid raamatuid. Kuigi paljude puhul ei ole tegemist otseselt ohtlike tervisesoovitustega, võib kahju inimese jaoks ilmneda siis, kui kirjapandud soovitusi arvestades jäetakse teaduspõhine ja tõhus ravi tagaplaanile. Kaheldava väärtusega info levib raamatutena jõudsalt ka eneseabi, psühholoogia ja vaimse tervise valdkonnas.

Kas kirjapandud valeväidete eest vastutab kirjanik, tõlkija, kirjastaja, raamatumüüja või lugeja?

Saates osalevad kirjastuse Tänapäev peatoimetaja Tauno Vahter, teadusajakirjanik Arko Olesk, veebiväljaande Telgram toimetaja Mariann Joonas, ajakirjanik ja lugemishuviline Erkki Bahovski, Rahva Raamatu tegevjuht Jan Plaan, Pärnu keskraamatukogu turundusjuht Krista Visas ja Tartu Ülikooli neuropsühhofarmakoloogia professor Jaanus Harro.

Skype'i vahendusel liitub saatega ka Tartu Ülikooli funktsionaalse genoomika teadur Erik Abner, kes ühena esimestest "Koroona valehäire" teosele kriitiliselt reageeris. Virtuaalselt saavad sõna ka Tartu Ülikooli botaanika vanemteadur Aveliina Helm, kes toob näiteid ja lükkab ümber hoopis keskkonnateemalisi müüte, mis kaante vahele jõudnud, ning eesti keele ja kirjanduse õpetaja Anu Kell, kelle sõnul tuleks infokirjaoskust ja lugemist juba koolis paremini õpetada.

Saade teeb ringkäigu ka Tartu linnaraamatukogus, kus toimetaja Aivi Parijõgi uurib erinevate valeväiteid sisaldavate raamatute menu laenutajate hulgas.

"Suud puhtaks" algab ETV-s teisipäeval kell 20. Saate meeskonda ootab ka vaatajate küsimusi, kogemusi ja mõtteid. Toimetusele saab helistada numbril 69 88 954 ning kirjutada suudpuhtaks@err.ee.

Ka otsesaate ajal on avatud telefoniliin vaatajate küsimusteks ja kommentaarideks.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: