Belgia väikelinnas valmistatakse koroonavaktsiini kogu Euroopale

Foto: SCANPIX/REUTERS/Bart Biesemans

Ravimitootja Pfizer saatis sel nädalal välja esimesed vaktsiinid oma Euroopa tehasest Puursis. "Aktuaalne kaamera" käis kohapeal uurimas, miks toimub maailma päästva vaktsiini tootmine just selles Belgia väikelinnas.

Kui suurem osa maailmast on koroonapandeemiast vaid kaotanud, siis leidub ka üksikuid võitjaid. Nii võib kindlasti öelda Belgia väikelinna Puursi kohta, kus valmistatakse Pfizeri ja Biontechi koroonavaktsiini kogu Euroopale.

Tootmisvõimekuse tõstmiseks käib Puuris tehases kibekiire ehitustöö. Tavapärasel aastal toodetakse tehases umbes 400 miljonit doosi vaktsiine või ravimeid. Ent järgmisel aastal on lubanud firma globaalselt toota ainuüksi koroonavaktsiine üle 1,3 miljardi doosi.

Sel nädalal läks siit tehasest esimene kogus vaktsiine juba Suurbritannia poole teele. Sealsed ametivõimud on öelnud, et esimene koroonavaktsiini süst tehakse riigis järgmisel nädalal, Euroopa Liidus saab vaktsiin kasutusloa ilmselt detsembri lõpus.

Kokku töötab tehases umbes 3000 inimest, mis on rohkem kui kümme protsenti kogu Puursi elanikkonnast. Ning iga kuu palgatakse sadu uusi spetsialiste.

Kuigi kõik töötajad väikelinnas ei ela, on linnapea Koen van den Hoeveli sõnul tehasel siiski tohutu mõju.

"Kui Pfizer küsib meilt midagi, siis me anname oma parima, et see ära teha. See on meie jaoks strateegiliselt oluline. Me isegi müüsime Pfizerile tee, et nad saaksid oma kaks tehast ühendada ja võimaluse kasvada. See on hea märk nende peakorterile Ameerika Ühendriikides, et Puursi tehas saab veelgi kasvada," rääkis van den Hoevel.

Ent mis on ikkagi Puursi edu saladus, miks toodetakse maailma päästvat vaktsiini just siin?

"Puursist on võimalik üsna kiirelt eksportida kaupa üle maailma nii laeva- kui lennuteed pidi. 20 minutiga jõuab siit Brüsseli lennujaama ning vähem kui 30 minutiga Antwerpeni sadamasse. See on firmade jaoks suur väärtus," ütles van den Hoevel.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: