Gibraltari küsimust kaubandusleppega ei lahendatud

Autod Hispaania-Gibraltari piiril.
Autod Hispaania-Gibraltari piiril. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/Jorge Guerrero

Hispaania peaminister Pedro Sánchez tervitas neljapäeval Euroopa Liidu ja Suurbritannia vahel saavutatud Brexiti-järgset kaubanduslepet, kuid rõhutas samas, et Madrid ja London peavad jätkama kõnelusi Gibraltari staatuse üle.

Inimeste ja kaupade sujuv liikumine üle Gibraltari-Hispaania piiri võib lõppeda, kui Ühendkuningriik 31. detsembril Euroopa Liidu ühisturult lahkub.

"Hispaania ja Ühendkuningriik jätkavad dialoogi, et jõuda Gibraltari osas kokkuleppele," ütles Hispaania peaminister sotsiaalmeedias.

Madrid, London ja Gibraltar on teinud tööd staatusega seotud küsimustes eraldi 10 kuud väldanud Brexiti-järgse kaubandusleppe läbirääkimistest, mis neljapäeval lõpule jõudsid.

"Meie jaoks tiksub kell ikka veel," ütles Gibraltari valitsuse juht Fabian Picardo, lisades, et ta on kokkuleppe saavutamise suhtes optimistlik.

Gibraltar on täielikult sõltuv impordist, et varustada oma 34 000 elanikku. Iga päev tuleb umbes 15 000 inimest Hispaaniast Gibraltarisse tööle, moodustades umbes poole territooriumi tööjõust.

Kokkuleppe puudumisel peaks kaupade liikumisele hakkama 1. jaanuarist kehtima tolliprotseduurid, millel oleksid soovimatud majanduslikud tagajärjed.

Picardo ütles eelmisel kuul AFP-le, et Gibraltar kaalub selle probleemi vältimiseks ühinemist viisavaba Schengeni piirkonnaga, kuhu Suurbritannia kunagi ei kuulunud.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: