Venemaa keeldub Jukose endistele aktsionäridele hüvitise maksmisest

Endine Venemaa naftafirma Jukos
Endine Venemaa naftafirma Jukos Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Venemaa konstitutsioonikohus tunnistas Haagi rahvusvahelise kohtu otsuse õigustühiseks ja leiab, et Venemaa ei pea Jukose endistele aktsionäridele maksma 57 miljardit dollarit.

Venemaa konstitutsioonikohus leidis, et välisinvestorite ja Venemaa vaheliste vaidluste arutamine ei tohi toimuda rahvusvahelises vahekohtus.

Haagi kohus tugines oma otsuses energiaharta lepingule ja leidis, et Venemaa peab Jukose endistele aktsionäridele maksma üle 50 miljardi dollari.

Kuna Venemaa allkirjastas aga ei ratifitseerinud energiaharta lepingut, leidis Venemaa konstitutsioonikohus, et Haagi kohtuotsuse tingimused ei ole Venemaa jaoks siduvad.

"Kuigi Venemaa valitsus alustas energiahartaga liitumise protsessi 1994. aastal, puudusid neil volitused muuta siseriiklikud seadused rahvusvahelistest lepingutest sõltuvaks ja Haagi otsusest kinnipidamine oleks vastuolus põhiseadusega," väidavad Venemaa advokaadid.

Jukose endised aktsionärid esitasid Venemaa võimude vastu Haagi kohtusse hagi 2007. aastal, milles nõuti ettevõtte sundvõõrandamise kompenseerimist.

Venemaa konstitutsioonikohus on varem 2017. aastal  tühistanud Euroopa inimõiguste kohtu otsuse, mis nõudis Jukose endistele aktsionäridele 1,86 miljardi eurose suuruse hüvitise maksmist.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: