Tarbijahinnad langesid aasta keskmisena 0,4 protsenti

Puuviljalett kaupluses.
Puuviljalett kaupluses. Autor/allikas: Margus Muld/ERR

Eesti tarbijahinnaindeks langes 2020. aastal 2019. aasta keskmisega võrreldes 0,4 protsenti.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Viktoria Trasanovi sõnul oli tarbijahinnaindeksi aastamuutuse suurimaks mõjutajaks mootorikütus, kuna diislikütus oli 17 protsenti ja bensiin 6,4 protsenti odavam.

"Enam mõjutasid indeksi muutust veel kodudesse jõudnud elektri 10,5 protsenti odavnemine ja toidu 2,2 protsenti kallinemine. Suurima panuse sellesse andsid 17 protsenti kallinenud värske puuvili ja 5,4 protsenti kallinenud liha ja lihatooted. Kartul oli 23 protsenti ja värske köögivili 12 protsenti odavam," ütles Trasanov.

Tarbijahinnaindeksi muutus. Autor/allikas: Statistikaamet

Tarbijahinnaindeks langes 2020. aasta detsembris võrreldes 2019. aasta detsembriga 0,8 protsenti ning jäi novembriga võrreldes samale tasemele, teatas statistikaamet.

Võrreldes 2019. aasta detsembriga olid kaubad 1,6 protsenti odavamad ja teenused 0,6 protsenti kallimad.

Põhiliseks tarbijahinnaindeksi mõjutajaks võrreldes 2019. aasta detsembriga oli ka siin mootorikütuse odavnemine. Diislikütuse hinnad langesid 25,7 protsenti ja bensiini hinnad 12,5 protsenti. Toidukaupadest kallinesid enim muud jahusegud (17 protsenti), krõpsud (12 protsenti) ja väikelastetoit (11 protsenti) ning odavnesid värske kala (26 protsenti), kartul (18 protsenti), oliiviõli (13 protsenti) ja või (12 protsenti).

Novembriga võrreldes mõjutasid 2020. aasta detsembri tarbijahinnaindeksit enam transporditeenuste ja kodudesse jõudnud elektri mõningane kallinemine, toidu ja mittealkohoolsete jookide mõningane odavnemine ning rõivastele ja jalatsitele alanud soodusmüügid.

Tarbijahinnaindeksi muutus alates 2010. aastast. Autor/allikas: Statistikaamet
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: