Pompeo: USA tühistab piirangud ametlikele kontaktidele Taiwaniga

Lipuheiskamistseremoonia Taiwani pealinna Taipei Vabaduse väljakul tänavu 27. juunil.
Lipuheiskamistseremoonia Taiwani pealinna Taipei Vabaduse väljakul tänavu 27. juunil. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

USA tühistab mitukümmend aastat kehtinud piirangud, millega keelati ametlikud kontaktid Taiwaniga, ütles laupäeval USA välisminister Mike Pompeo.

"Keerukad sisepiirangud" diplomaatide, sõjaväelaste kontaktidele Taipeiga kehtestati taotlusega olla meele järgi Pekingi kommunistlikule režiimile, ütles Pompeo, lisades: "Ei enam."

See avaldus ei pruugi omada sisulist tähendust, kuid arvatavalt vihastab see Hiinat, kes peab Taiwani enda koosseisu kuuluvaks. 

Välisministri avaldus tuleb Donald Trumpi administratsiooni viimaste nädalate ajal ning mil Pekingi suhted Washingtoni ja Taipeiga on halvenenud. 

USA valitsuse suhtlust Taiwaniga menetleb Ameerika Instituut Taiwanis (AIT), mis kuulub Ühendriikidele ja mis tegutseb selle de facto saatkonnana. 

Trump on viimase aasta jooksul saatnud Taiwani mitu kõrgemat ametnikku. Samuti on kaks suurriiki vaielnud koroonaviiruse pandeemiaga toimetulemise, kaubanduse, julgeoleku ja inimõiguste üle. 

Kahe päeva eest hoiatas Hiina, et Ühendriigid seisavad silmitsi tagajärgedega, kui USA suursaadik ÜRO-s Kelly Craft kavatseb viia ellu kava reisida Taiwani kolmapäeval. 

Peking on vastu Taiwani diplomaatilisele tunnustamisele ükskõik mis kujul. 

Crafti visiit tuleks nädal enne Ühendriikide uue presidendi Joe Bideni ametissevannutamist. 

"USA maksab selle väärtegevuse eest kallist hinda," öeldi Hiina ÜRO esinduse avalduses kavas oleva visiidi kohta.

"Hiina nõuab tungivalt, et Ühendriigid lõpetaksid oma pöörase provokatsiooni ja uute pingete tekitamise Hiina ja USA suhetes ning keskenduksid selle asemel kahe riigi koostööle maailmaorganisatsioonis," lisati teadaandes.

AIT rajati 1979. aastal, kui USA laiendas diplomaatilise tunnustuse Hiinale ajaloolise kokkuleppe raames, mis nägi ette lõppu Taiwani ametlikule tunnustamisele. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: