André Küüsvek sai Põhjamaade Investeerimispanga presidendiks

Põhjamaade Investeerimispanga (NIB) nõukogu nimetas eestlase André Küüsveki panga uueks presidendiks ja tegevjuhiks alates 1. aprillist 2021.

Küüsvek võtab selle ametikoha üle taanlaselt Henrik Normannilt, kes on olnud NIB president ja tegevjuht alates aprillist 2012 ning siirdub nüüd pensionile, teatas pank.

Koroonakriis on investeerimispangale tööd juurde toonud. Laenu on antud nii riikidele kui suurettevõtetele. Küüsvek kardab, et majanduse taastumine ei pruugi osutuda nii kiireks kui mõned analüütikud loodavad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Vaktsineerimine on alles alguses ja ma ütleksin seda, et 2021 tuleb siiski veel päris keeruline aasta majandusele. Ja kui ma vaatan neid graafikuid, et kuidas eelmisel aastal majandused kukkusid ja tänavu peaks teist samapalju tagasi tulema, siis ma natukene ikkagi kahtlen, et kust see suur põrge või tagasihüpe tuleb," rääkis Küüsvek.

Praeguses kriisis on majandust elus hoitud eelarvedifitsiite kasvatades ja laenu võttes, lootes kiirele taastumisele. Küüsvek näeb aga, et raha ei jõua tihti nendeni, kes seda kõige rohkem vajaksid.

"Raha ei jõua õigesse kohta. Keskpankade poolt väljaantavad rahahulgad takerduvad süsteemi ning jõuavad tänaste suuremate ja paremini hakkama saavate ettevõteteni, aga mitte väikesteni, kes seda võib-olla kõige rohkem vajaksid. Ja see on minu suur väljakutse ka Põhjamaade Investeerimispangas," rääkis ta.

Küüsvek on praegu Euroopa Rekonstrueerimis- ja Arengupanga (EBRD) Kesk-Aasia regiooni peadirektor. Tal on üle 25-aastane kogemus EBRD erinevatel ametikohtadel rahvusvahelise rahanduse valdkonnas. Enne seda on ta töötanud juhtivates kommertspankades Eestis ja Saksamaal.

NIB president nimetatakse nõukogu poolt ametisse viieks aastaks. Küüsvekist saab panga ajaloos esimene Baltimaadest pärit president.

NIB asutati viie Põhjamaa poolt aastal 1975, Eesti, Läti ja Leedu said panga liikmeteks aastal 2005. Panga kaasomanikud on praegu Eesti, Island, Läti, Leedu, Norra, Rootsi, Soome ja Taani. NIB peakontor asub Helsingis.

NIB rahastab pikaajalisi era- ja avaliku sektori projekte nii omanikmaades kui neis väljaspool. NIB laenuportfelli maht on üle 20 miljardi euro. Pank tegutseb Eestis alates 1994. aastast ja on rahastanud investeerimisprojekte kokku üle 1,5 miljardi euro ulatuses.

NIB laenuportfelli maht on üle 20 miljardi euro. Pank tegutseb Eestis alates 1994. aastast ja on rahastanud investeerimisprojekte kokku üle 1,5 miljardi euro ulatuses.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: