"Suud puhtaks": kuidas vähendada tulesurmade arvu?

Möödunud aastal jättis Eestis tuleõnnetustes elu 36 inimest, mis on kolm korda rohkem kui Põhjamaades keskmiselt. Ekspertide sõnul ei saa tulekahjude puhul enam väita, et õnnetus ei hüüa tulles - tuleõnnetustes on aina vähem juhust ning aina enam hooletust ja teadmatust. ETV arutelusaade "Suud puhtaks" arutleb täna, mida teha, et need kümned elud igal aastal säästa.

Veebruaris möödub kümme aastat taasiseseisvunud Eesti ühest traagilisimast tuleõnnetusest. 21. veebruaril 2011. aastal jättis Haapsalu lastekodus tekkinud tulekahjus elu kümme sealset hoolealust. Noorim hukkunu oli 7-aastane, vanim 21 aastat vana. Juhtunu šokeeris kohalikku kogukonda, tervet Eestit ja lähiriikegi. Aga hukkunutega tuleõnnetusi on sotsiaal- ja hoolekandepindadel olnud veelgi.

Saatuslik õnnetus tuletas end meelde alanud aasta alguses, kui Ida-Virumaal Aa külas süttinud Männiku pansionaadis hukkus kolm inimest. Vaid mõni päev varem põles lausleekides sotsiaalmaja Maardus. Kaugemast minevikust leiame ohvriterohkeid põlenguid rohkemgi. 1997. aasta aprillis hukkus Halinga hooldekodus Pärnumaal kaheksa liikumispuudega naist. 1996. aasta veebruaris põles toonane Tallinna psühhiaatriahaigla ravikorpus, kus hukkus samuti kaheksa inimest. 2006. aasta aprillis hukkus Sillamäel sotsiaalmaja põlengus viis inimest. 2014. aasta veebruaris põles Võrumaal Sõmerpalu vallas sotsiaalkorter, seal hukkus kolm inimest. Keskmiselt kaks ohvriterohket tuleõnnetust ühes aastakümnes on liiga palju.

Jaanuari alguses kontrollis päästeamet 163 Eesti hoolekandeasutust ning kohapealset vastavust tuleohutusunõuetele. Ühtekokku tuvastati kontrollitud hoolekandeasutustes 186 puudust ning puudustega asutusi on kõikides Eesti maakondades.

Lisaks hoolekandeasutuste tulekahjudele kaotame igal aastal kümneid elusid korterite, eramajade ja suvilate põlengutes.

Kuidas vähendada tulesurmade arvu?

Tänas saates "Suud puhtaks" arutlevad päästeameti ennetustöö osakonna juht Viktor Saaremets ja ohutusjärelevalve osakonna juht Tagne Tähe, Tori abivallavanem Priit Ruut, Läänemaa haigla haldusjuht Reimo Reimer, Eesti Tuleohutuspaigaldiste Hooldajate Keskliidu juhatuse liige Margus Oberschneider ja sotsiaalkindlustusameti ohvriarbi ja ennetusteenuste juht Kaisa Üprus-Tali.

"Suud puhtaks" algab ETV-s teisipäeva õhtul kell 20. Saate meeskonda ootab vaatajate küsimusi, arvamusi ja mõtteid aadressil [email protected]

Otsesaate ajal on avatud telefoniliin vaatajate küsimusteks ja kommentaarideks.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: