Hiina hoiatus: Taiwani iseseisvumine tooks kaasa sõja

Hiina sõjavägi
Hiina sõjavägi Autor/allikas: SCANPIX/AFP/STR

Hiina näeb Taiwanit kui mässulist provintsi ja Peking hoiatas, et saare iseseisvumine tooks kaasa sõja.

Pekingi hoiatus saabus mitu päeva pärast seda, kui Hiina sõjavägi suurendas oma aktiivsust ja saatis oma sõjalennukid Taiwani õhuruumi lähedale, teatas Suurbritannia rahvusringhääling BBC.

"Me ütleme tõsiselt neile Taiwani iseseisvusjõududele: need, kes mängivad tulega, põletavad end ise ja Taiwani iseseisvus tähendab sõda," ütles Hiina kaitseministeeriumi pressiesindaja Wu Qian.

Samuti kaitses Wu Qian Hiina hiljutist suurenenud sõjaväe aktiivsust, sõnades "see on vajalik Taiwani väina praeguse julgeolekuolukorra lahendamiseks ning Hiina suveräänsuse ja julgeoleku kaitseks".

USA on nimetanud Hiina viimast hoiatust kahetsusväärseks.

"Meie arvates on Hiina kommentaar kahetsusväärne. Me ei näe mingit põhjust, miks pinged Taiwani üle peaksid viima vastandumiseni," ütles  Pentagoni pressisekretär John Kirby.

Hiina ametlikud pressiesindajad üritavad tavaliselt sõjast mitte rääkida. Nad rõhutavad peaaegu alati, et nad on rahuarmastav riik, ütles BBC Shanghai korrespondent Robin Brant.

"Taiwani staatus on Pekingi jaoks aga punane joon, mis on osa territoriaalsest terviklikkusest," lisas Brant.

Hiinal ja Taiwanil on olnud eraldi valitsused alates Hiina kodusõja lõpust 1949. aastal. Ehkki Taiwani tunnustab ametlikult ainult 14 riiki, on selle demokraatlikult valitud valitsusel tugevad kaubanduslikud ja mitteametlikud sidemed paljude riikidega. Taiwan oli kuni 1971. aastani ÜRO julgeolekunõukogu alaline liige.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: