Hong Kongi ajaleht: Hiina ei sea see aasta majanduskasvu eesmärke

Kaubasadam Hiinas
Kaubasadam Hiinas Autor/allikas: SCANPIX/Xinhua News Agency.All Rights Re/SIPA

Mitmed Hiina provintsivalitsused on avaldanud 2021. aasta majanduskasvu eesmärgid, kuid Hong Kongi ajalehe teatel Pekingi keskvalitsus riiklikku eesmärki selleks aastaks ei määra.

Peking ei sea 2021. aastaks majanduskasvu eesmärki, kuna 2020. aasta madal baas võib majandusnäitajaid moonutada, teatas South China Morning Post.

Eelmisel aastal Hiina keskvalitsus juba loobus aastakümnete pikkusest traditsioonist kehtestada aastane majanduskasvu määr, kuna koroonaviiruse epideemia pärast langes majandus esimeses kvartalis 6,8 protsenti. Samas on Hiina majandusnäitajad kurikuulsad oma vähese usutavuse poolest.

Hiina peaministri Li Keqiangi sõnul peab valitsus tagama, et majandus töötaks korralikult.

"Tööhõive on suurim elatise küsimus ja majandusarengu alus, peame kinni hoidma tööhõive prioriteetsest poliitikast," ütles Keqiang.

2021. aastal toimub Hiinas rahvuslik rahvakongress (NPC), kus esitatakse järjekordne viisaastaku plaan.

"Me peaksime planeerimise keskmesse seadma piisava tööhõive saavutamise. Kõige tähtsam, et majanduskasv suudab seda tagada," ütles Hiina riiginõukogu arendusuuringute keskuse teadur Zhang Liquin.

Hiina teabekeskuse peaökonomisti Zhu Baoliangi sõnul on Hiina majanduse kasvupotentsiaal sel aastal kuus protsenti, hoolimata vastuseisust Ameerika Ühendriikidega ja koroonaviiruse epideemia tagajärgedest.

"Koroonaviiruse epideemia ise ei mõjutanud eriti Hiina majanduskasvu. Kuid mõju inimeste tervisele on raske mõõta," ütles Baoliang.

Hiina suurima provintsimajanduse Guangdongi võimud teatasid, et 2021. aastal on majanduskasvu eesmärk üle kuue protsendi. Samad eesmärgid seadsid omale Shanghai ja Peking.

Hainani provintsis on majanduskasvu eesmärgiks seatud vähemalt 10 protsenti. Hiina keskvalitsus tahab sinna arendada vabakaubandussadamat, mis suudaks konkureerida Hong Kongiga.

Hiina kõige suurema rahvaarvuga Henani ja söekaevandustööstuse keskus Shanxi provintsid seadsid majanduskasvu eesmärkideks vähemalt seitse protsenti. 

Hiina provintside majanduskasvude aruannetes nähakse eelmängu NPC istungile, mis peaks algama neljandal märtsil Pekingis.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: