Hiina keelas koolides mobiiltelefonid

Koolitöö Hiinas
Koolitöö Hiinas Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Zhang Zhengyou

Hiina valitsus keelas õpilastel mobiiltelefonide kooli toomise, et tagada laste keskendumine õpingutele.

"Selle eesmärk on kaitsta õpilaste silmanägemist, võimaldada õpilaste keskendumist koolitööle ning ennetada mängusõltuvust. Põhimõtteliselt ei tohi ükski põhikooli ega gümnaasiumi õpilane tuua kooli isiklikke telefone," teatas Hiina haridusministeerium.

Need õpilased, kes peavad telefoni kooli kaasa võtma, peavad kõigepealt hankima vanemate loa ja esitama kooli kirjaliku taotluse. Seejärel peavad nad seadme loovutama kuni koolipäeva lõpuni.

Hiina haridusministeeriumi teatel peaks varsti saadaval olema avalik telefonisüsteem, et õpilased saaksid vajadusel vanematega suhelda. Õpetajatel on kodutööde määramine mobiiltelefoni kaudu keelatud.

2016. aasta riiklik uuring näitas, et 91 protsenti Hiina lastest vanuses kolm kuni kuus aastat kasutasid regulaarselt mobiiltelefoni. Üheksa- või kümneaastaselt ei olnud nende telefonikasutus vähem intensiivne kui täiskasvanutel. Hiina riigimeedia teatas juba varem, et õpilased keskenduvad pigem oma telefonile kui õpingutele.

Peking on karmistanud kontrolli ka sotsiaalmeedias. Internetiettevõtted peavad teavitama avalikkust, et poliitilistest, majanduslikest, sõjalistest ja diplomaatilistest uudistest ei tuleks teisi teavitada ja neid ei peaks ka kommenteerima.

Lisaks internetisisu kontrolli karmistamisele tohivad Hiinas ainult nõuetekohaselt akrediteeritud ajakirjanikud veebis uudiseid teha või kommenteerida. Ajakirjanikud peavad töötama ka Hiina riigile kuuluvates meediaettevõtetes.

Mitmed sõltumatud ajakirjanikud, kes teatasid esialgsest koroonaviiruse puhangust Wuhanis, on vangistatud või lihtsalt kadunud.

"Pole tähtis, mis platvormiga on tegemist ja kuidas teavet edastatakse. Peame kinni pidama õigest poliitilisest suunast, õigest avaliku arvamuse juhtimisest ja õigest väärtusorientatsioonist," teatas Hiina propagandajuhi asetäitja Zhuang Rongwen.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: