USA taasühines ametlikult Pariisi kliimaleppega
USA naasis reedel ametlikult Pariisi kliimaleppesse ning president Joe Biden lubas muuta võitluse kliimamuutuse vastu üheks oma administratsiooni põhieesmärgiks. Lisaks rõhutas Biden, et USA on valmis taas liitlastega koostööd tegema.
Kuu aega pärast seda, kui Biden ametisse astus, on USA ametlikult tagasi 2015. aastal sõlmitud kliimakokkuleppes, mille eesmärk on pidurdada globaalset soojenemist.
Bideni eelkäija Donald Trump oli viinud USA leppest välja. Lepe sõlmiti üle-eelmise USA presidendi Barack Obama ametiajal.
Müncheni julgeolekukonverentsil reedel peetud kõnes ütles Biden, et kliimamuutuse näol on tegemist ülemaailmse eksistentsiaalse kriisiga.
Biden: USA on tagasi
Biden sõnas, et USA on tagasi ning valmis liitlastega koostööd tegema. Ta rõhutas, et riigid ei tohiks omavahel ainult võistelda, vaid seisma ühiselt silmitsi uute kriisidega, nagu koroonaviirus ja kliimamuutus.
Presidendi sõnul on ameeriklased pühendunud NATO artikkel viiele, kuid Venemaa üritab pidevalt liitlassuhteid õõnestada. Seetõttu tuleb ka edaspidi toetada Ukrainat ja seista vastu Venemaa pahatahtlikule kübertegevusele.
Lisaks mainis Biden, et USA ja Euroopa peavad koos tegelema Hiinaga, kes mängib teiste reeglite järgi.
"Me peame seisma vastu Hiina valitsuse majanduslikule väärkohtlemisele ja rõhumisele, mis õõnestavad rahvusvahelise majandussüsteemi alustalasid. Kõik peavad mängima samade reeglite järgi. USA ja Euroopa ettevõtted peavad
avalikustama ettevõtte üldjuhtimisstruktuure ja järgima korruptsiooni- ja
monopolivastaseid reegleid. Hiina ettevõtteid tuleks kohelda
samade standardite järgi," lisas Biden.
Biden lubab tegeleda kliimapoliitikaga
"Kliimamuutuse tõeliste ohtudega tegelemine ja teadlaste kuulamine on meie sise- ja välispoliitiliste prioriteetide keskmes. See on hädavajalik meie aruteludes riikliku julgeoleku, migratsiooni, rahvusvaheliste tervishoiupüüdluste, majandusdiplomaatia ja kaubanduse üle," ütles USA välisminister Antony Blinken.
Biden kavandab 22. aprillil kliimatippkohtumist ning novembris peetakse Glasgow's ÜRO kliimakõnelused.
Biden on lubanud muuta USA energeetikasektori 2035. aastaks mittereostavaks ning minna üle netonullheite majandusele aastaks 2050.
Pariisi kliimaleppega pühendusid riigid hoida globaalne soojenemine alla kahe kraadi Celsiuse järgi ja ideaalis alla 1,5 kraadi. Valitsustevaheline Kliimamuutuste Nõukogu (IPCC) on seisukohal, et Pariisi leppes ette nähtud 1,5 kraadi eesmärgi täitmiseks tuleb oluliselt vähendada söe, nafta ja gaasi kasutamist.
Toimetaja: Grete-Liina Roosve
Allikas: AFP-BNS, ERR