Trump naaseb vabariikliku partei üritusel avalikkuse ette

USA endine president Donald Trump
USA endine president Donald Trump Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Jim Bourg

Endine USA president Donald Trump naaseb avalikkuse ette ja esineb pühapäeval vabariiklaste partei üritusel Florida osariigis.

USA eelmine president Trump plaanib pühapäeval pidada kõne konservatiivse poliitilise tegevuse konverentsil (CPAC). Tegemist on vabariiklaste ja meediatöötajate iga-aastase kokkutulekuga. Konverents on muutunud USA parempoolsete jaoks omalaadseks festivaliks, eriti üliõpilastele.

Trumpi pühapäevane kõne lõpetab endise presidendi pika vaikimise. Financial Times märgib, et Trump on endine tõsielustaar, kes ehitas poliitilise karjääri üles televisioonis esinemistele ja pidevatele Twitteri-postitustele. Pärast Washingtonist lahkumist kolis ta Floridasse ja on sellest ajast hoidunud tähelepanu keskpunkti sattumast.

Viimasel ametisoleku päeval ütles Trump oma toetajatele, et tal pole mingit kavatsust vaikselt lahkuda.

"Ma võitlen alati teie eest, ma jälgin. Tuleme mingil kujul tagasi, varsti näeme," teatas Trump.

Trumpi toetaja Ford O'Connelli sõnul ootavad konverentsil osalejad presidendi kõnet pingsalt ja nende silmis on Trump jätkuvalt vabariiklaste partei juht.

"Need inimesed pole õnnelikud selle üle, kuidas 2020. aasta valimised kujunesid, kuid pärast poolteist kuud Bideni administratsiooni on nad lausa raevunud. Nad tahavad Trumpilt kuulda, kuidas aastatel 2022 ja 2024 tegutseda," ütles O'Connell.

Trump on konverentsil viimane esineja. See toimub Florida osariigis Orlandos, mis jääb Trumpi kodust kahe ja poole tunni autosõidu kaugusele. 

Konverentsil esinevad veel Trumpi kõige suuremad poliitilised liitlased, nagu Florida kuberner Ron DeSantis ning vabariiklastest senaatorid Josh Hawley ja Ted Cruz.

"46 protsenti eelmise aasta novembris Trumpi poolt hääletanud inimestest ütlesid, et loobuvad vabariiklaste partei toetamisest, kui endine president moodustab oma partei," teatas Suffolki ülikooli uuring.

Trumpi liitlase ja Ameerika konservatiivse ühingu esimehe Matt Schlappi sõnul peavad vabariiklaste juhid tunnistama, et Trumpi toetajate osakaal parteis on märkimisväärne.

"On olemas vabariiklased, konservatiivid ja siis on uued MAGA ( Trumpi liikumine Make America Great Again) toetajad. See on nüüd koalitsioon," ütles Schlapp.

Mõõdukamad vabariiklased hoiatavad, et Trumpi eestvedamisel ei suuda partei kunagi tagasi võita tsentristlikke konservatiivseid valijaid.

"Oluline on meeles pidada, et vabariiklaste parteis on veel üks tiib ja praktiliselt mitte keegi neist ei ole konverentsil esindatud. See on ainult kõige konservatiivsemate ja aktiivsemate liikmete kogunemine, kuid see esindab ainult osa parteist," ütles vabariiklane Whit Ayres.

Konverentsil ei osale samuti endine asepresident Mike Pence ja endine USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley. Haley on samuti väitnud, et Trump ei tohi uuesti presidendiks enam kandideerida.

Trumpi nõustajad on varem soovitanud endisel presidendil hoida madalat profiili. Hiljuti lõppes aga tema Kapitooliumi rahutustega seotud tagandamisprotsess, kus ta mõisteti õigeks.

Trump ei ole välistanud uuesti presidendiks kandideerimist, hoolimata suurenevast juriidiliste probleemide hulgast. Näiteks USA Georgia osariigis on Trumpi suhtes algatatud kriminaaluurimine. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: