EKRE, Isamaa ja sotsid kutsuvad koalitsiooni loobuma erikomisjonides enamuse haaramisest

Helir-Valdor Seeder (vasakult), Martin Helme (keskel) Jüri Ratas.
Helir-Valdor Seeder (vasakult), Martin Helme (keskel) Jüri Ratas. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Opositsioonilised Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), Isamaa ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) tegid ühispöördumise Reformierakonnale ja Keskerakonnale, milles kutsusid neid loobuma plaanist muuta erikomisjonide moodustamise otsust selliselt, et koalitsioon saaks neis komisjonides enamuse.

"Riigikogu eri- ja probleemkomisjonide töö on seni põhinenud pariteetsuse põhimõttel, kus vastavas komisjonis on igal riigikogu fraktsioonil üks esindaja olenemata fraktsiooni suurusest. Nii on see olnud ka varasemal ajal, kui riiki juhtis kahest erakonnast koosnev koalitsioon ja opositsioonis oli neist arvuliselt enam erakondi. Nüüd on Reformierakond ja Keskerakond asunud seda pikaajalist tava aga toore jõuga muutma," kirjutasid Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder, EKRE juht Martin Helme ja SDE liider Indrek Saar oma pöördumises Reformierakonna juhile Kaja Kallasele ja Keskerakonna esimehele Jüri Ratasele.

"Isamaa, SDE ja EKRE teevad koalitsioonierakondadele ettepaneku menetlusest tagasi võtta plaanitavad otsuste muudatused, mis kahjustaksid riigikogu põhiseaduslikku õigust teostada järelevalvet korruptsiooni, riigieelarve ja julgeolekuasutuste üle," öeldakse pöördumises.

Koalitsiooni algatused muuta korruptsioonivastase erikomisjoni, riigieelarve kontrolli erikomisjoni, julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjoni ja eesti keele õppe arengu probleemkomisjoni moodustamise põhimõtteid nõrgestaks oluliselt riigikogu järelevalvevõimekust ja rikuks pikaajalist parlamentaarset head tava, rõhutasid opositsioonierakondade juhid.

Koalitsiooni soov ennast häälteenamusega neis komisjonides kehtestada on eriti kahetsusväärne olukorras, kus ühele koalitsioonipartnerile on esitatud korruptsioonikahtlustus, lisatakse pöördumises.

Kolme erakonna juhid tõdesid, et isegi siis, kui koalitsioon jätab nende komisjonide juhtide kohad opositsioonile, saab ta häälteenamusega neis tegevust dikteerida ja opositsiooni ettepanekud tasalülitada.

"Korruptsiooni uurimist ja riigieelarve sihipärast kasutamist puudutavad küsimused on alati olnud suure avaliku huvi all ja siin ei saa lubada olukorda, kus valitsuserakonnad ennast häälteenamusega kehtestavad ja opositsiooni lämmatavad," tõdesid Helme, Seeder ja Saar.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: