AstraZeneca EL-i tarneahela probleemid jätkuvad ka teises kvartalis

Briti-Rootsi ravimifirma AstraZeneca hinnangul suudavad nende Euroopa Liidu tarneahelad teises kvartalis tagada blokile vaid poole lubatud vaktsiinidoosidest, kuid puudujääk loodetakse kompenseerida muudest allikatest.
AstraZeneca pressiesindaja sõnul püüab ettevõte parandada EL-i tarneahela tootlikkust ja kasutada ära oma üleilmset võimekust. Esindaja sõnul on ettevõte lootusrikas, et tarnitavad vaktsiinikogused tuuakse lähemale algselt kokku lepitud 180 miljonile doosile.
Ta lisas, et umbes pool oodatud kogusest peaks tulema EL-i tarneahelast ja ülejäänu rahvusvahelisest tarnevõrgustikust.
Teadaanne järgnes vastuoludele seoses AstraZeneca-Oxfordi vaktsiini tarnetega EL-i esimeses kvartalis, mis põhjustas suuri pingeid bloki ja ettevõtte vahel.
Enne Euroopa Ravimameti (EMA) heakskiitu vaktsiinile põhjustas firma pahameelt Euroopa liidrite seas, kui teatas, et ei suuda tagada Euroopa Liidule lubatud 400 miljonit doosi seoses probleemidega ettevõtte Euroopa tehastes.
Sellele järgnes diplomaatiline vastasseis EL-ist lahkunud Suurbritanniaga, kui Brüssel süüdistas AstraZenecat Ühendkuningriigi eeliskohtlemises EL-i arvelt.
Briti valitsus on pookinud AstraZeneca vaktsiiniga miljoneid britte.
Kuid ettevõte alustas tarneid EL-i alles veebruari algul, kui bloki järelevalveamet sellele rohelise tule andis.
EL loodab uutele tarneprobleemidele sõbralikku lahendust
Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen kinnitas kolmapäeval, et järjekordsetele probleemidele AstraZeneca koroonavaktsiini tarnetega on võimalik leida lahendus.
"Vaktsiinitootjad on selles pandeemias meie partnerid ja ka nemad ei ole kunagi seisnud silmitsi sellise katsumusega," ütles von der Leyen ajalehele Augsburger Allgemeine.
"Alati tekib uusi küsimusi, kuid üldiselt suudame need sõbralikult lahendada," sõnas komisjoni juht päev enne Euroopa Liidu virtuaalset tippkohtumist, mis on pühendatud koroonapandeemiale.
Von der Leyen lisas, et pooldab koostööd firmadega tagamaks vaktsiinitootmise paranemine kogu maailmas.
Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael
Allikas: AFP-BNS