Pompei lähedal kaevati välja peaaegu terve Rooma-aegne kaarik

Pompeis välja kaevatud Rooma-aegne kaarik.
Pompeis välja kaevatud Rooma-aegne kaarik. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/LUIGI SPINA

Itaalias Pompei linna juurest leiti uhke peaaegu terve Rooma-aegne kaarik, teatas arheoloogiapark laupäeval, nimetades seda avastuseks, millele pole riigis võrdset.

Neljarattaline ehitud kaarik leiti tallide portikusest, kust aastal 2018 kaevati välja ka kolm hobuse skeletti, kellest ühel olid veel ratsmed peal.

Pompei mattus keeva laava alla pärast Vesuuvi purset aastal 79, milles hukkus 2000 kuni 15 000 inimest.

"Suur nelja rattaga paraadkaarik, metallosade, pronksist ja tinast kaunistustega, mineraliseerunud puidu ning orgaaniliste materjalide jäänustega (köitest kuni lilledest kaunistusteni) leiti peaaegu tervena," seisab arheoloogiapargi avalduses.

"See on erakordne avastus, millel pole seni Itaalias võrdset, erakordselt heas säilivuses."

Väljakaevamiste kohaks on Pompei äärelinna villa Civita Giuliana.

Väljakaevamised on osa programmist, mille eesmärgiks on võidelda ebaseadusliku tegevusega piirkonnas, sealhulgas tunnelite kaevamisega leidmaks väärisesemeid, millega kaubelda mustal turul.

Rüüstajad ei leidnud üles kohta, kus kaarik pea 2000 aastat peidus oli, kaevates tunnelid selle mõlemale küljele, kinnitas arheoloogiapark.

Arheoloogid olid kaariku väljakaevamisel äärmisel hoolikad, valades tühimikesse kipsi, et "säilitada igasuguse orgaanilise materjali jäljendid," mis ära olid lagunenud, seisab avalduses.

Arheoloogiapargi teatel võimaldas see hoida kaarikut heas säilivuses kuni köite jäljenditeni välja, "paljastades nii kaariku kogu oma uhkuses".

"Pompei jätkab üllatamist oma leidudega ning teeb seda veel aastaid, sest 20 hektarit on veel välja kaevamata," ütles Itaalia kultuuriminister Dario Franceschini.

"See on erakordne avastus, mis aitab suurendada meie teadmisi antiikmaailmast," lisas Massimo Osanna, arheoloogiapargi ametistlahkuv direktor.

"Leidsime paraadkaariku, ilmselt pilentumi, millele mõningates allikates viidatud on, mida ei kasutatud mitte igapäevaselt või põllumajandustöödel, vaid pidustustel, paraadidel ja rongkäikudel."

Pompei äärmiselt hästi säilinud varemeid kaevavad tasahaaval lahti arheoloogide meeskonnad.

Linn on Itaalia külastatavuselt kolmas turismiobjekt, 2019. aastal külastas seda 3,9 miljonit inimest.

Iidne linn suleti koroonaviiruse tõttu ning avati uuesti alles 18. jaanuaril.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: